Hasicí letouny ve středu za rozbřesku obnovily činnost nad městy Mandra západně od řecké metropole a Lutraki poblíž Korintského průplavu, který odděluje pevninské Řecko od poloostrova Peloponés. Na zemi pracovali hasiči celou noc, aby udrželi plameny mimo areál pobřežních rafinerií.

Řecké úřady uvedly, že se k zásahu připojí čtyři letadla vyslaná z Itálie a Francie. Polsko by mělo vyslat 149 hasičů a 49 kusů techniky. Řady řeckých hasičů rozšířili také jejich kolegové ze Slovenska a Rumunska.

Řecko trápí lesní požáry. Jeden z nich severně od Atén nabral na síle a vymkl se kontrole.
Záběry ničivých požárů v Řecku: Plameny severně od Atén nabraly na síle

Požár, který vypukl v pondělí v oblasti Dervenochoria asi 30 kilometrů severně od Atén, se rychle rozšířil kvůli větru a v úterý dosáhl města Mandra. Zde zachvátil domy a přinutil obyvatele k evakuaci. V důsledku proměnlivého větru, který oheň neustále rozdmýchává, úřady nařídily obyvatelům tří dalších oblastí, aby se uchýlili do města Megara, uvedla stanice ERT.

Ne všichni šli dobrovolně. Na záběrech zveřejněných řeckou policií bylo vidět, jak policisté prosí skupinu zpívajících jeptišek, aby opustily svůj klášter. Jiný policista křičí „pojďme“, zatímco z budov na dvoře již šlehají plameny.

Požáry v ŘeckuPožáry v ŘeckuZdroj: ČTK

Na dvou silnicích spojujících pevninu s Peloponésem byla na několik hodin přerušena doprava. Ve středu brzy ráno byl provoz částečně obnoven.

Nebezpečí požáru je vysoké po celé zemi. „Zůstáváme ve stavu vysoké pohotovosti,“ řekl mluvčí hasičů Vasilis Varthakojannis.

Požár v Chorvatsku, červenec 2023
Požár u chorvatského Šibeniku je pod kontrolou. Oheň spálil stovky hektarů

Hasiči rovněž oznámili, že další požár vypukl na Rhodosu. Na severovýchodě tohoto ostrova byly proto evakuovány tři vesnice a jeden hotel. Plameny se dosud nepodařilo dostat pod kontrolu, uvedla agentura DPA.

Extrémní podmínky 

Řecká meteorologická služba varovala před vysokým rizikem požárů v tomto týdnu, zatímco se země vzpamatovává z první velké letní vlny veder. Druhá vlna by podle předpovědi měla začít již ve čtvrtek, teploty by mohly dosahovat až 44 stupňů Celsia.

„Podmínky jsou extrémní a pravděpodobně takové zůstanou ještě týden,“ řekl řecké televizi SKAI TV Kostas Tsigas ze sdružení řeckých hasičů.

Zdroj: Youtube

Region Atén má s přírodními katastrofami trpké zkušenosti z dřívějška. V roce 2017 zasáhly Mandru, která je převážně průmyslovým městem, bleskové povodně, při nichž zahynulo 24 lidí. O rok později zemřelo v přímořském městě Mati východně od Atén 101 lidí poté, co město zachvátil požár.

V čínské Ujgurské oblasti dosáhla teplota zemského povrchu 80 stupňů

Až na 80 stupňů Celsia vystoupala tento týden teplota zemského povrchu v čínských Ohnivých horách, které se nacházejí v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. Do oblasti proudí davy turistů, kteří si pořizují selfie u obřího, 12 metrů vysokého teploměru, jenž teplotu rozpáleného povrchu země měří, uvedla agentura Reuters s odkazem na čínskou státní televizi.