V Řecku dál hoří na několika místech zároveň. Situace se zlepšila v pohoří Parnitha u Atén a v Bojótii, nejtěžší boj svádí řečtí hasiči podle svého mluvčího v Dadii, píše řecký zpravodajský server Kathimerini.

Na severovýchodě Řecku byla ve čtvrtek v oblasti zasažené požáry nalezena dvě těla. S ohněm ale souvisí jen jedno z úmrtí, druhé pozůstatky byly již v rozkladu, uvedla agentura DPA s odkazem na řeckou stanici ERT. Podle DPA existuje podezření, že oběť požáru byla migrant. V téže oblasti u hranic s Tureckem, kudy vede nelegální migrační trasa, bylo v úterý nalezeno 18 spálených těl.

Hasiči bojují s požáry v Řecku, srpen 2023
Řecko dál bojuje s požáry. Čeští hasiči dorazili k Alexandrupoli

„Skupina českých hasičů pracovala až do setmění. Po ukončení činnosti, doplnění vody a pohonných hmot do cisteren se zasahující vrátili zpět na základnu ve 22:30 řeckého času (21:30 SELČ),“ uvedla Götzová. Pokud se situace nezmění, budou Češi hasit v parku Dadia a připojí se k nim i výjezdová skupina pražských zdravotnických záchranářů, dodala mluvčí hasičů.

Nedaleko dnešního místa nasazení českého týmu s vrtulníkem měla pozemní podpora leteckého týmu umístit i takzvané flexi tanky, což jsou nádrže pro plnění bambivaku, ze kterého pak vrtulník vypouští vodu na plameny. Místo, kde měly být nádrže umístěné, ale mezitím zasáhl požár a nasazení bylo zrušeno. Češi jsou nadále připraveni pomoci, čekají na další instrukce od řecké strany, dodala Götzová.

Odborníci: Chybějí porost obyvatelé pocítí

V pohoří Parnitha severně od Atén už není žádná velká oblast boje s požárem, uvedl ráno mluvčí řeckých hasičů. Jeho kolegové už shromažďují důkazy a zapojili se do vyšetřování několika případů žhářství. Původcem několika požárů z posledních dní jsou lidé, někteří ho způsobili neúmyslně, jiní záměrně, píše řecká veřejnoprávní stanice ERT.

Řecko dál trápí rozsáhlé požáry.
Z Řecka přichází děsivé záběry požárů. Největší jsou u Atén a u Alexandrupoli

Severně od Atén lehly popelem rozsáhlé porosty vegetace, což bude mít podle odborníků v příštích letech přímé důsledky pro obyvatele řecké metropole. Chybějící porost přispěje k vyšším teplotám ve městě a také s větší hrozbě záplav v zimních měsících, píše server Kathimerini.