Na severovýchodě země u řeky Evros, která tvoří hranici s Tureckem, hasiči zasahují u dvou silných požárních front. Podle Petrovitse je situace v oblasti velmi obtížná. Příznivěji se podle úřadů v sobotu vyvíjela fronta u obce Dadia.

„Zaznamenali jsem, že frontu u Dadie nebylo možné zastavit, nebylo možné ji dostat pod kontrolu,“ uvedl v neděli dopoledne Petrovits. Zároveň vyzval k další pomoci regionu. Od pondělí se navíc očekává, že se změní směr větru, což by mohlo vést k dalšímu šíření požáru. V oblasti úřady nařídily další evakuace.

Češi zřejmě zůstanou v Řecku déle

U vesnice Dadia působí i tým českých hasičů, který v neděli zasahoval u požáru v blízkosti základny, kde jsou hasiči ubytovaní. „Vzhledem k tomu, že ani předpověď počasí ani vývoj nenapovídá tomu, že by měly být požáry zlikvidovány ve velmi blízké době, řecká strana zareagovala tím, že zažádala Českou republiku o prodloužení pobytu hasičů zde na místě až do 11. 9.,“ řekl velitel českého pozemního týmu Jiří Němčík.

Požáry v Řecku, srpen 2023
Situace se zlepšila, hlásí řecké úřady. Požáry ale zasáhly i „zelené plíce“ země

Město Alexandrupoli, které požár na severovýchodě také zasáhl, navštívil ministr pro civilní ochranu Vasilis Kikilias. Slíbil do oblasti vyslat posily. U požárů zasahuje skoro 300 hasičů včetně družstev z České republiky a dalších zemí.

Požár na severovýchodě Řecka patří k největším na území Evropské unie za posledních více než 20 let. Podle odhadu unijního systému Copernicus živel dohromady zdevastoval plochu o velikosti 770 kilometrů čtverečních. Nalezeno tam bylo 20 z 21 obětí, které si tento týden požáry v Řecku vyžádaly.

Podle úřadů šlo v drtivé většině případů o migranty, kteří přes řeku Evros přicházejí do Řecka z Turecka.

Nejzasaženější země EU

Hasiči stále bojují také s požáry u národního parku Parnitha nedaleko od Atén a v regionu Bojótia, kde je nasazen vrtulník českých hasičů Black Hawk. Rozsáhlý požár na pohoří Parnitha přitom zasáhl území, které už v minulosti postihly silné požáry. Podle výpočtů, o kterých informuje deník Kathimerini, od roku 2007 v Attice v okolí Atén shořela třetina všech lesů.

V takové peklo se kvůli obřím požárům letos v červenci proměnilo Řecko
Za posledních sedm let v Evropě shořela plocha o rozloze Belgie

Znepokojení stále vzbuzuje požár na ostrově Andros, který začal hořet v sobotu ráno. Dnes tam zasahuje na 80 hasičů. V sobotu úřady nařídily evakuaci části obyvatel a návštěvníků ostrova.

Se zhruba 1527 kilometry čtverečních zničeného území je letos Řecko v Evropské unii zemí, na kterou lesní požáry dopadly nejtvrdším způsobem. Údaj je několikanásobný ve srovnání s dlouhodobým průměrem z let 2006 až 2022.