Stalo se, o čem se na Slovensku mluví už od tamních parlamentních voleb a vstupu středo-levicového Hlasu do vlády Směru v čele s Robertem Ficem. Totiž to, že křeslo předsedy parlamentu vzal šéf Hlasu Peter Pellegrini jen dočasně. A že jeho hlavním cílem je prezidentský úřad. 

Paradoxně o termínu voleb na přelomu března a dubna ze své současné funkce rozhodl Pellegrini osobně. Ovšem o tom, zda se skutečně stane prezidentem, rozhodnou hlasy slovenských voličů a ty nemá zdaleka jisté. Jako kandidát současné vládní koalice má spíše nevýhodu, než výhodu.

Slovensko potřebuje klid

Pellegrini, který svoji kandidaturu ohlásil v rodné Banské Bystrici, se to ale snaží prezentovat opačně. „Slovensko potřebuje konečně klid,“ je heslo, které ve městě představil.

Při odhalování svého programu zahrál i na národní notu voličů současné vládní koalice, když svoji vizi prezidenta nadnesl slovy: „Národně-státní zájmy Slovenské republiky musí být pro něj důležitější než potlesk elit, slavení médií či poplácání po rameni od světových lídrů. Sebevědomé a hrdé Slovensko musí být pro něj na prvním místě. Lidé, národ i stát!“

Peter Pellegrini v pátek dle očekávání ohlásil, že se bude ucházet o prezidentský úřad:

Lídr sociálně demokratické strany HLAS - sociálna demokracia Peter Pellegrini.
Peter Pellegrini ohlásil kandidaturu na prezidenta Slovenska. Je favoritem voleb

Bagatelizoval také nyní probíhající změny v trestním zákoníku, na prokuratuře a v policii, kde se například mají snížit tresty za korupci a majetkovou kriminalitu. Proti nim přitom pravidelně demonstrují desítky tisíc lidí po celém Slovensku. Opozice v čele s Progresivním Slovenskem odpor vůči těmto problematickým změnám využívá k mobilizaci svých příznivců.

„Slovensko nežije z toho, zda se bude měnit trestní zákon. Lidé potřebují vědět, jestli zde bude právo, jestli se zde bude stavět, zda zde budou školy, zda budou školky, nemocnice, jaké budou mzdy a důchody," tvrdil Pellegrini o současném hlavním politickém tématu země.

Zdroj: Youtube

Pellegrini tvrdí, že nežije s nikým

Prezidentský kandidát se také snažil vyvrátil hlavní argument opozice, která říká, že současnou vládní moc je třeba vyvážil prezidentským úřadem v jiných než vládních rukou. „Je to nepochopení skutečného úkolu prezidenta. Prezident musí být tím, komu budou lidé důvěřovat, na koho budou v těžkých chvílích spoléhat a za koho se nebudou muset nikdy stydět," uvedl dlouhé měsíce nejpopulárnější slovenský politik.

Peter Pellegrini je velkým favoritem jarních prezidentských voleb na Slovensku. Podle tamního politologa Grigorije Mesežnikova však nemá zvolení jisté:

Politolog Grigorij Mesežnikov
Pellegrini nemá prezidentské volby jisté, myslí si politolog Mesežnikov

Do svého nástupu do funkce prezidenta se Pellegrini nevzdá postu předsedy parlamentu, ani vládní strany Hlas. V případě zvolení však odejde i z jejího čela.

Ve svém úvodním volebním vystoupení se Pellegrini také snažil bagatelizovat útoky na svoji údajnou homosexualitu od předsedy vládní Slovenské národní strany Andreje Danka, který se také rozhodl ve volbách hlavy státu kandidovat. „Já s nikým nesdílím společnou domácnost,“ komentoval otázku, kdo bude jeho první dámou. A uvedl, že mu to pomůže v soustředění se na jeho prezidentskou misi.

Pellegriniho obří náskok zmizel

Těsně před oznámením prezidentské kandidatury však Pellegriniho čekalo nemilé překvapení v podobě nejnovějšího předvolebního průzkumu agentury AKO. Podle něj se totiž jeho dosavadní obrovský náskok z předchozích průzkumů před hlavním opozičním kandidátem exministrem zahraničí Ivanem Korčokem snížil na úroveň statistické chyby. A to jak v prvním, tak v druhém kole voleb.

V tom prvním mají v současnosti oba kandidáti, Pellegrini se 40,6 % a Korčok s 37,8 %, velký předstih před všemi ostatními kandidáty. I ve druhém kole by podle AKO Pellegrini nyní vyhrál, ale také s náskokem necelých tří procent, tedy méně, než je statistická chyba. Ještě v prosinci měl přitom výhodu dvaceti procent.

Na kandidátce Slovenské národní strany (SNS) se do parlamentu dostali lidé z dezinformační scény:

Robert Kaliňák v doprovodu příslušníků Národnej kriminálnej agentury (NAKA), kteří jej vedou na výslech, duben 2022
Dva bizáry a Kaliňák. Ficovy nominace na ministry vyvolaly emoce

V Pellegriniho neprospěch hraje fakt, že v minulých dvou prezidentských volbách Slováci upřednostnili vyvažování moci před vládním kandidátem. Před deseti lety na to doplatil i současný premiér Robert Fico, kterého na vrcholu jeho popularity dokázal porazit do té doby lidem neznámý podnikatel a filantrop Andrej Kiska, člověk bez jakýchkoli politických zkušeností.

Korčok, který se třicet let pohyboval na špičce slovenské diplomacie a byl několik let ministrem zahraničí, je přitom výrazně připravenější soupeř než byl Kiska, nebo dosavadní prezidentka Zuzana Čaputová.