Rozhodující druhé kolo přímé volby hlavy státu favorita nemá, sondáže ukazovaly mimořádně těsný souboj mezi diplomatem Ivanem Korčokem a předsedou parlamentu a vládní strany Hlas-sociální demokracie Peterem Pellegrinim. Má jít o nejtěsnější klání od zavedení přímé volby prezidenta v roce 1999.

Sázkové kanceláře krátce po uzavření volebních místností favorizovaly Korčoka. Také podle volebního modelu Medianu SK pro veřejnoprávní RTVS by měl Korčok získat 51,1 procenta hlasů a Pellegrini 48,9 procenta.

Přečtěte si, jak to vypadalo ve volebním vlaku, který na Slovensko svážel voliče žijící v zahraničí:

Za volbami se speciálním vlakem na Slovensko vypravily i jeptišky z Brna.
Přeplněný volební vlak na Slovensko: Prezidenta jely volit i jeptišky z Brna

Více než 4,3 milionu voličů v sobotu mohlo hlasovat pouze ve volebních místnostech na Slovensku; volba poštou ze zahraničí ani na slovenských ambasádách v cizině možná není. Mnoho Slováků proto už v pátek vyrazilo z ciziny do vlasti, například z Prahy a Brna dovezl na Slovensko několik stovek mladých lidí zvláštní volební vlak.

„Druhé kolo voleb prezidenta probíhalo standardním způsobem, v zásadě klidně,“ řekl novinářům šéf státní volební komise Eduard Burda. Dodal, že ve dvou volebních místnostech začalo hlasování o pět minut později. Kvůli tomu bylo o stejnou dobu prodlouženo volební moratorium, během kterého nebylo možné například zveřejňovat průběžné výsledky hlasování.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová odevzdala hlas ve druhém kole přímé volby nového slovenského prezidentaSlovenská prezidentka Zuzana Čaputová odevzdala hlas ve druhém kole přímé volby nového slovenského prezidentaZdroj: ČTK

Na Slovensku se o prezidentovi v přímé volbě rozhoduje od roku 1999. Současná prezidentka Zuzana Čaputová, které pětileté funkční období skončí v polovině června, se o znovuzvolení neucházela. Také Čaputová hlasovala v rozhodujícím kole voleb svého nástupce už dopoledne.

Na místě zdůraznila, že je důležité, aby občané využili své volební právo. „Je důležité, aby si vybrali toho, kdo nejvíce odpovídá jejich názorům a hodnotám. O to dnes jde, aby lidé přišli a aby hlava státu, která vzejde z těchto voleb, měla co nejsilnější mandát,“ poznamenala prezidentka.

Korčok: Volby rozhodnou o směřování Slovenska

Prezidentské volby na Slovensku rozhodnou také o budoucím směřování země, musíme překonat stagnaci a rozdělení společnosti, řekl novinářům Korčok. „Moje pocity jsou dobré, máme za sebou poctivou kampaň. Nejdůležitější vize je, aby se země pohnula kupředu. Rozdělení společnosti je největší výzva. Chtěl bych přispět k tomu, abychom to překonávali,“ prohlásil Korčok poté, co spolu s rodinou hlasoval ve druhém kole prezidentských voleb.

Senec. Sluneční jezer vytvořila po svém pozdějším propojení obří vodní plochu o rozloze přes sto hektarů a o hloubce až dvanácti metrů.
Jak bydlí budoucí slovenský prezident? Korčok na Tahiti, Pellegrini u přítele

Lidé podle něj v březnovém prvním kole voleb, které Korčok vyhrál s nečekaně vysokým náskokem před Pellegrinim, pochopili jeho poselství. Korčok má proevropské názory, je zastáncem Ukrajiny bránící se vojenské invazi Ruska a kritizoval některé kroky nynější vlády premiéra Roberta Fica včetně změn v trestním právu.

„Každé volby jsou důležité, nepochybně i tyto. Hlava státu má silné postavení v zahraniční politice. Já jsem v rámci kampaně zřetelně komunikoval, kam Slovensko patří,“ uvedl Korčok.

Prezidentský kandidát Ivan Korčok odevzdal svůj hlas ve druhém kole přímé volby nového slovenského prezidenta, 6. dubna 2024, Senec, SlovenskoPrezidentský kandidát Ivan Korčok odevzdal svůj hlas ve druhém kole přímé volby nového slovenského prezidenta, 6. dubna 2024, Senec, SlovenskoZdroj: ČTK

Předseda vládní strany Hlas-sociální demokracie Pellegrini při hlasování sněmovny podpořil návrh rozsáhlých změn v trestním právu včetně zrušení elitního útvaru prokuratury, které kritizovaly také instituce Evropské unie. Pellegrini se rovněž zastává rozhodnutí Ficova kabinetu nedodávat Kyjevu zbraně ze státních zásob Slovenska, vyslovil se pro zastavení palby na Ukrajině a pro zahájení mírových jednání.

Pellegrini: Výsledek bude extrémně těsný

Výsledek rozhodujícího kola prezidentských voleb na Slovensku bude velice těsný, řekl novinářům jeden z finalistů přímé volby hlavy státu, předseda parlamentu Peter Pellegrini.

„Bude to extrémně těsné. Pravděpodobně se dařilo oběma stranám mobilizovat své příznivce,“ uvedl Pellegrini, který dopoledne hlasoval ve vesnici Rovinka nedaleko Bratislavy, kde žije jeho sestra.

Slovenské Kopčany
Masaryk se narodil na Slovensku, tvrdí v Kopčanech. Volit chtějí Pellegriniho

Předseda vládní strany Hlas-sociální demokracie Pellegrini očekává, že Bratislava po prezidentských volbách nezmění svou zahraniční politiku. „Nemyslím si, že je to o budoucím směřování zahraniční politiky Slovenska. Já jsem stejně jako druhý kandidát zárukou, že budeme nadále silným členem Evropské unie,“ řekl Pellegrini.

V kampani Pellegrini podobně jako premiér Robert Fico zmiňoval také hájení národně-státních zájmů země a „suverénní zahraniční politiku“ Slovenska. Snažil se oslovit rovněž sympatizanty neúspěšného prezidentského kandidáta Štefana Harabina, který požaduje neutralitu Slovenska. Na rozdíl od něj ale Pellegrini hovořil o ukotvení země v EU a NATO.

Předseda slovenského parlamentu a kandidát na prezidenta Peter Pellegrini poté, co odevzdal hlas v druhém kole přímé volby nového slovenského prezidenta, 6. dubna 2024, Rovinka, Slovensko.Předseda slovenského parlamentu a kandidát na prezidenta Peter Pellegrini poté, co odevzdal hlas v druhém kole přímé volby nového slovenského prezidenta, 6. dubna 2024, Rovinka, SlovenskoZdroj: ČTK

„Poslední týdny jsme byli svědky, jako by existovala jen jedna pravda. Volby ještě více jako by rozdělily slovenskou společnost. Proto bude největší výzvou pro nového prezidenta situaci uklidnit a národ sjednotit na tématech, kde to lze,“ řekl Pellegrini, který v březnovém prvním kole prezidentských voleb nečekaně výrazněji zaostal za Korčokem.

V kampani Pellegrini tvrdil, že jeho soupeř by byl prezidentem konfliktu a války. Tři vládní strany, které podpořily Pellegriniho v prezidentské kandidatuře, zase tvrdily, že Korčok je protislovenským kandidátem a osobou, která by se jako hlava státu snažila o vytvoření druhého mocenského centra s cílem zničit vládu a vyvolat předčasné parlamentní volby.