Zapalování aut a napadání policistů. Po útoku nožem, jenž si vyžádal pět zraněných, vyšel do ulic irského Dublinu rozlícený dav. I když je národnost útočníka zatím neznámá, jsou protestující přesvědčení, že šlo o migranta z Alžírska.

Incident se podle portálu CNN odehrál po půl druhé odpoledne ve čtvrtek 23. listopadu na náměstí Parnell Square East kousek od základní školy v centru města. Policie zadržela padesátiletého muže, který pobodal několik lidí, včetně pětileté dívky, jež musela být s vážnými zraněními převezena do nemocnice.

Útočník zranil i šestiletou dívku a pětiletého chlapce. V nemocnici s vážnými zraněními jsou rovněž třicetiletá žena, která děti chránila, a dospělý muž. Policisté ocenili, že na místě pomohli útočníka zpacifikovat kolemjdoucí.

Neznámá národnost a motiv

Irská policie, známá jako Garda, zatím oficiálně nezveřejnila ani identitu pachatele, ani jeho motiv. Policejní náčelník Liam Geraghty v rozhovoru s novináři ujistil obyvatele, že za pobodáním nestojí terorismus. „Zdá se, že šlo o samostatný útok, a my musíme zjistit jeho příčiny,“ řekl.

Ve svém prohlášení policie sdělila, že nehledala nikoho jiného, než zadrženého muže. Zároveň ale uvedla, že chce k vyšetřování přistupovat s „otevřenou myslí“.

K bouřlivým protestům došlo i v jiných zemích:

Nepovolená propalestinská demonstrace v Paříži. Francie už dříve protesty na podporu Palestiny v zemi zakázala.
Antisemitská hesla, protesty plné násilí. Válka v Gaze radikalizuje část Evropy

V reakci na útok se do ulic vydaly skupiny rozčilených protestujících, jež se střetly s policií. Násilnosti zachycují videa zveřejněná na sociální síti X, která ukazují například skupinu mužů, jež zapaluje policejní auto nebo hází lahve. Na videu zveřejněném agenturou Reuters je rovněž sledovat hořící autobus a potyčky protestujících s policií.

Irský Dublin zachvátily nepokoje, listopad 2023Irský Dublin zachvátily nepokoje, listopad 2023Zdroj: ČTK

Na záběrech lze také vidět, že demonstranti drží v ruce transparenty s nápisem „Na irských životech záleží“.

Někteří lidé také skandovali hesla proti migrantům. Zpravodajská služba AFK uvedla, že jeden z demonstrantů tvrdil: „Irové jsou napadáni touto špínou.“

Město v plamenech

Policie se protesty snažila mírnit. „Žádáme lidi, aby se chovali zodpovědně a nedali na fámy a dezinformace, které kolují na sociálních sítích. Spousta fám se šíří za nekalými účely,“ upozornil šéf irské policie Drew Harris, jenž proti demonstrujícím nasadil 400 policistů.

List The Independent doplňuje, že výtržnosti označil za bezprecedentní a uvedl, že za nimi stojí chuligánská frakce řízená krajně pravicovou ideologií.

Zdroj: Youtube

Harris také uvedl, že demonstrující poničili nebo vyrabovali více než tucet obchodů, zničili několik policejních aut a tři autobusy. Při nepokojích byl zraněn jeden policista a několik dalších lidí. Násilné střety podle společnosti Raidió Teilifís Éireann (RTE) také přerušily městskou hromadnou dopravu. Úředníci obyvatele Dublinu v pátek rovněž vyzvali, aby raději pracovali z domova.

Protestující Evropa

Za minulé týdny se evropskými městy prohnala vlna bouřlivých protestů a demonstrací. Většina z nich reflektovala události na Blízkém východě. Účastníci demonstrací vyjadřovali podporu Izraeli či hnutí Hamás v Gaze. Stále častěji se však objevovala antisemitská hesla. Protestující se scházeli ve Varšavě, Vídni nebo Barceloně.

Jak probíhaly násilné nepokoje ve Francii:

Následky nepokojů ve městě Amiens
Násilné nepokoje ve Francii: Mám strach pustit rodinu ven, říká mladík z Amiens

Násilné nepokoje v létě postihly Francii. Odstartovala je smrt mladého Alžířana, jehož zastřelil při silniční kontrole policista. Demonstrující rabovali obchody, vypalovali stanice městské hromadné dopravy, ničili školy a knihovny.