Doktorka Lisa-Maria Kellermayrová často poskytovala rozhovory pro média o boji proti epidemii koronaviru a propagovala očkování. Tím se stala terčem pro odpůrce vakcín a zastánce konspiračních teorií o pandemii. Vlna nenávisti proti její osobě se šířila zejména na sociálních sítích a v internetových diskuzích, ale objevily se i případy, kdy čelila nadávkám a výhrůžkám smrtí osobně.

Poté, co jí sedm měsíců odpůrci očkování ustavičně vyhrožovali smrtí, se Kellermayrová rozhodla dočasně uzavřít svou ordinaci. Podle ABC News lékařka s odkazem na rakouský tisk uvedla, že na svou ochranu vynaložila přes sto tisíc eur.

Jenže žena pravděpodobně nakonec silný psychický nátlak nezvládla a vzala si život. Její tělo se podle novinářů našlo v pátek 29. července v její ordinaci v Horním Rakousku.

Nepovinná očkování se dělí na hrazená a nehrazená. Rozhodnutí, zda je absolvovat, zůstává na vás. To, že je očkování nepovinné, ale neznamená, že není důležité.
Proč lidé odmítají očkování? Stopy vedou až ke špatnému dětství, tvrdí studie

Prokuratura dále podle místních médií uvedla, že objevila dopis na rozloučenou, ale jeho obsah veřejnosti nesdělila. Úřady také dodaly, že se neplánuje ani provedení pitvy.

Výzva ke sjednocení národa

Smrt doktorky šokovala celou zemi. K události se vyjádřil i rakouský prezident. „Ukončeme toto zastrašování a šíření strachu. Nenávist a nesnášenlivost nemají v Rakousku místo,“ vyzval veřejnost Alexander Van der Bellen.

Při svém proslovu pak vyzdvihl Lisu-Marii Kellermayrovou jako lékařku, která se zasazovala o léčení lidí, jejich ochranu před nemocemi a opatrný přístup k pandemii. „Některé lidi to však rozzuřilo. A tito lidé ji zastrašovali, vyhrožovali jí, nejprve na internetu a pak i osobně, přímo v její ordinaci,“ citovala CNN rakouského prezidenta.

Také další rakouští představitelé odsoudili nenávistné útoky vůči doktorce a vyzvali národ k jednotě. „Jako lékařka zasvětila svůj život zdraví a blahu ostatních. Výhrůžky smrti jí a jejím kolegům jsou krutou realitou. Nenávist vůči lidem je neomluvitelná. Toto musí konečně přestat,“ napsal ministr zdravotnictví Johannes Rauch na svém twitterovém účtu.

Tisková konference po zasedání české vlády a Evropské komise u příležitosti zahájení českého předsednictví v Radě EU, 1. července 2022, Litomyšl, Svitavsko. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová
Podporuje Ukrajinu? Je potomkem nacistů. Schytala to i Ursula von der Leyenová

Rakousko minulý měsíc upustilo od plánů na zavedení povinného očkování proti covidu-19 pro dospělé. Podle úřadů je nepravděpodobné, že by toto opatření zvýšilo jednu z nejnižších proočkovaností v západní Evropě.

Proti omezením a plánům na zavedení povinného očkování v zemi v loňském roce pravidelně demonstrovaly desetitisíce lidí.