Prioritou jsou pro rakouskou koalici lidé s nízkými příjmy. Nezaměstnaní a důchodci proto dostanou kromě základního poplatku navíc téměř 7,5 tisíce korun. Každý dospělý člověk pak dostane částku 12,3 tisíce. Polovina jde na děti a polovina je popisovaná jako klimatický bonus.

Andrej Babiš přichází k bratislavskému soudu. Archivní snímek
Babiš zůstane evidován jako agent StB. Bratislavský soud zamítl jeho žalobu

Aby lidem ulevila, rozhodla se rakouská vláda v rámci prvního kroku odsunout také zavedení nového cenového plánu CO2 z července na říjen. Lidé tak nemusí platit prvotní poplatek ve výši 742 korun za tunu oxidu uhličitého, který se má v roce 2055 navýšit na 1361 korun.

Opatření za miliardy 

Další opatření podle informací agentury AP zahrnují větší podniky, kterým bude vláda kompenzovat ceny elektřiny a umožní získat dotace energeticky náročným společnostem. Také se snaží zabránit tomu, aby v důsledku inflace zmizel nárůst platu, když příjemce přesunou do vyšší daňové třídy.

Vláda vyčíslila cenu okamžitých opatření na téměř 124 miliard korun. Další kroky jejich plánu na zmírnění důsledků mají pokračovat až do roku 2026. Celkovou cenu odhadují na 693 miliard korun.