V přístavu u města čekají plavidla pobřežní stráže, pokud by se situace zhoršila a byla nezbytná evakuace po moři. V oblasti fouká silný vítr, který by mohl způsobit další šíření plamenů. Oheň se však po několika hodinách podle AP zdá být pod kontrolou.

Druhý rozsáhlejší požár dnes vypukl severozápadně od Atén u města Vilia. Hasiči na místě do pátku bojovali s předchozím požárem, který na místě zuřil skoro celý týden. Úřady dnes po poledni nařídily evakuaci města Vilia, nad kterým se vznášejí oblaka kouře, a uzavření nedaleké dálnice. Někteří obyvatelé se podle AP sami pokoušeli hasit své domy a zahrady pomocí obyčejných hadic.

"Začala další velká bitva," prohlásil v rozhovoru se stanicí Opet TV guvernér oblasti Giorgos Patulis.

Nejhorší požáry od roku 2007

Příčinu požárů v Řecku se zatím nepodařilo objasnit, policie ale již kvůli podezření ze žhářství zadržela více než deset lidí, včetně 14letého chlapce. Do vyšetřování se zapojil speciální státní zástupce pro případy organizovaného zločinu, uvedl v pátek ministr pro ochranu občanů Michalis Chrisochoidis.

Lesní požáry, které od konce července zasáhly zejména Peloponés a ostrov Euboia, jsou nejhoršími lesními požáry v Řecku od roku 2007. Podle Evropského systému informací o lesních požárech (EFFIS) při nich od konce července bylo zničeno na 100 900 hektarů (asi 1000 kilometrů čtverečních) vegetace - to je asi dvojnásobek území Prahy.

Kvůli vlně požárů, které se rychle šířily vinou nebývale vysokých teplot a silného větru, pomáhaly Řecku více než dvě desítky zemí, včetně České republiky.