Video zveřejnil na svém facebookovém profilu ve středu 5. června.

„15. května se mě pro mé politické názory pokusil zavraždit aktivista slovenské opozice. Skvělý zdravotnický tým v Banské Bystrici zabránil nejhoršímu,“ řekl Robert Fico na začátku videa.

Potvrdil, že momentálně se o něj ambulantně stará Nemocnice sv. Michala v Bratislavě a do práce by se mohl vrátit na přelomu června a července. Útok mu podle jeho slov způsobil vážné poškození zdraví.

„Je na čase, abych učinil první krok a tím je odpuštění. Necítím žádnou nenávist vůči neznámému člověku, který do mě střílel. Nebudu vůči němu vyvíjet žádné aktivní právní kroky, ani žádat náhradu škody,“ uvedl premiér.

„Odpouštím mu, a ať si to, co učinil a proč to učinil, vypořádá on sám ve své hlavě. Nakonec je evidentní, že byl jen poslem zla a politické nenávisti, kterou politicky neúspěšná a frustrovaná opozice rozvinula na Slovensku do nezvládnutelných rozměrů,“ dodal Fico.

close Ochranka podpírá slovenského premiéra Roberta Fica krátce po střelbě. info Zdroj: Profimedia zoom_in Ochranka podpírá slovenského premiéra Roberta Fica krátce po střelbě.

Fico také uvedl, že nemá důvod věřit, že se jednalo o útok osamělého pomatence. „Už několik měsíců veřejně komunikuji, že pravděpodobnost atentátu na vládního politika se na Slovensku blíží jistotě,“ řekl a dodal, že už před několik týdny požádal ministry, aby nechodili do davu. „Neměl jsem žádnou zpravodajskou informaci, ale moje zkušenosti z dvaatřicetiletého působení v politice mě varovaly,“ doplnil slovenský premiér.

Kritika opozice

Fico, který už před atentátem nešetřil vůči opozici, jiným politickým soupeřům či médiím hrubým slovníkem, i tentokráte pokračoval v jejich kritice. Tvrdil, že nenávist a agresivitu opozice kryla a tolerovala část médií a nevládních organizací.

„Opozice zneužívá to, jak velké demokracie prosazují jediný povinný názor v zásadních zahraničněpolitických otázkách a odmítají suverénní postoje malých zemí,“ řekl.

V proslovu Fico také tvrdil, že nesouhlasí „s politikou jediného správného názoru, kterou dnes tvrdě prosazují některé velké západní demokracie“.

„Situace ve vztazích mezi mou politickou reprezentací a partnery v EU a NATO se vyhrotila po ruském útoku na Ukrajinu, kde jsme odmítli poskytnout Ukrajině kromě humanitární pomoci jakoukoliv vojenskou pomoc ze státních zásob a kde nadále zásadně dáváme přednost míru před válkou,“ řekl Fico.

Konflikt na Ukrajině

Právě konflikt na Ukrajině, která se již přes dva roky brání ruské vojenské invazi, podle Fica v EU a v NATO „posvětil koncept jediného správného názoru, a to, že válka na Ukrajině musí pokračovat za každou cenu s cílem oslabit Ruskou federaci“. Řekl, že v EU přestalo existovat právo na jiný názor. Tvrdil, že předchozí slovenská vláda se plně podřídila zájmům velkých států a že v tom období bylo na Slovensku zneužíváno trestní právo na likvidaci opozice.

Slovenská policie a úřad speciální prokuratury, jehož rozpuštění nynější vláda prosadila po svém loňském nástupu k moci, v uplynulých letech obvinily desítky lidí v různých kauzách z doby dřívějšího vládnutí Ficovy strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD). Na soud čeká například poslanec Směru-SD a bývalý policejní prezident Tibor Gašpar.

Podle opozice je Ficovo vystoupení zklamáním

Šéf nejsilnějšího opozičního hnutí Progresivní Slovensko Michal Šimečka v reakci řekl, že první vystoupení Fica je zklamáním a že na jeho politice se nic nezměnilo. „Premiér 14 minut obviňoval média, opozici, umělce, EU i naše zahraniční partnery. Místo toho, aby aktivně přispěl ke společenskému smíru, nazval atentátníka ‚aktivistou politické opozice‘,“ uvedl Šimečka.

Útočníkovi hrozí doživotí

Devětapadesátiletého Fica postřelil útočník ve slovenském městě Handlová, kde se konalo výjezdní zasedání kabinetu. Premiér utrpěl střelná zranění a po převozu do nemocnice prodělal pětihodinovou operaci.

Střelce, podle slovenských médií 71letého spisovatele a aktivistu Juraje Cintulu, policisté bezprostředně po činu zadrželi a soud ho poslal do vazby. Stíhán je za pokus o úkladnou vraždu, za což mu hrozí vězení na 25 let nebo na doživotí. Podle soudu atentát zdůvodnil svým nesouhlasem s politikou slovenské vlády.