Fico zůstává na jednotce intenzivní péče, uvedla Lapuníková. Zároveň sdělila, že nemocnice bude informace o jeho zdravotním stavu zveřejňovat každý den na sociálních sítích. Každé ráno se bude scházet lékařský tým, který rozhodne o dalším postupu. Podle Lapuníkové v tomto okamžiku nelze říci, zda bude zapotřebí další operace.

Briefingu se zúčastnil i ministr obrany Robert Kaliňák, podle něhož potrvá několik dnů, než bude jasné, jak se Ficův zdravotní stav vyvíjí a zda bude možný jeho převoz.

Policist v Handlové po atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica.
Útok na premiéra Fica: Policie obvinila zadrženého muže z pokusu o vraždu

Dnešní zákrok podle Kaliňáka umožní přiblížit se k lepší prognóze. „Je při vědomí, může mluvit,“ řekl o premiérově stavu. „Mám lepší náladu, protože vidím pokrok,“ dodal ministr. Upozornil však, že první čtyři dny jsou po střelném zranění nejnáročnější.

Slovensko dostalo vícero nabídek z jiných zemí na převoz Fica. Všichni včetně předsedy vlády máme naprostou důvěru ke kapacitám banskobystrické nemocnice, řekl v této souvislosti slovenský vicepremiér.

Na Fica ve středu v Handlové, kde byla vláda na výjezdním zasedání, střílel 71letý muž a způsobil mu vícečetná poranění. Policie atentátníka zadržela a obvinila z pokusu o vraždu, hrozí mu až doživotí. Robert Fico po atentátu prodělal pětihodinovou operaci. Útočník při incidentu vystřelil pět ran; Kaliňák ve čtvrtek hovořil o o čtyřech střelných poraněních.

Zdroj: Youtube

Žalobce v pátek podal návrh na vazební stíhání útočníka, který ve středu spáchal atentát na slovenského premiéra Roberta Fica. Soudce Specializovaného trestního soudu (STS) vyslechne obviněného v sobotu dopoledne. Žalobce podle soudu návrh na vazbu zdůvodnil tím, že obviněný by na svobodě mohl pokračovat trestné činnosti nebo uprchnout. 71letý muž je obviněn z pokusu o úkladnou vraždu. V případě prokázání viny mu hrozí vězení na 25 let nebo na doživotí.

Úřad slovenské vlády v dnešním prohlášení kromě stručné informace o Ficovi vybídl média, politiky a veřejnost, aby vycházeli z oficiálních informací a ověřovali fakta. Tvrdil, že média po čtvrteční tiskové konferenci členů vlády a zástupců bezpečnostních složek zveřejnila nesprávné informace. Nesprávná či lživá stanoviska a postoje podle úřadu vlády nepřispívají k uklidnění situace v zemi. Média úřad také vyzval k omezení diskuse na webových stránkách a sociálních sítích; vícero slovenských zpravodajských portálů už k článkům o Ficovi a o atentátu diskusi čtenářů neumožňují.

O další léčbě a převozu Fica rozhodne podle médií konzilium v pondělí

Lékařské konzilium by v pondělí mělo rozhodnout o další léčbě postřeleného slovenského premiéra Roberta Fica, který po středečním atentátu podstoupil ve fakultní nemocnici v Banské Bystrici pětihodinovou operaci, a o jeho možném převozu do Bratislavy. Uvedla to slovenská média. O termínu konzilia a o případném převozu ministerského předsedy se zmínil také zvolený prezident Peter Pellegrini, který ve čtvrtek navštívil Fica v nemocnici. Podle čtvrtečních informací byl Fico ve stabilizovaném stavu, který je ale nadále označován jako vážný.

„Podle posledních informací bude v pondělí zasedat lékařské konzilium, které poté rozhodne o tom, zda bude nadále léčen, pokud bude všechno v pořádku, v Banské Bystrici, nebo se bude uvažovat o převozu blíže k místu jeho bydliště,“ řekl Pellegrini listu Pravda.

Zadržení útočníka, který postřelil slovenského premiéra Roberta Fica.
Kdo je muž, který postřelil Fica: Amatérský básník, kterého zbili v supermarketu

Ficovo bydliště je ve slovenské metropoli. Banská Bystrice leží blíže k Handlové, kde 71letý útočník po výjezdním jednání kabinetu Roberta Fica postřelil. Z pěti vystřelených ran politika podle dostupných informací zasáhly čtyři kulky. Střelce policie bezprostředně po činu zadržela a následně obvinila z pokusu o úkladnou vraždu.

Pellegrini televizi TA3 řekl, že Fico si útok pamatuje a že po atentátu byl při vědomí. „Byl zcela překvapen, jak se to mohlo stát, jak rychle se to semlelo. Nemá ani nějaký šok, kdy tělo někdy obranně vymaže část špatné události,“ uvedl Pellegrini, který se po dubnovém vítězství v rozhodujícím kole přímé volby hlavy státu ujme prezidentského úřadu v polovině června.

Slovenské úřady v pátek o zdravotním stavu Fica zatím neinformovaly. Dosud tyto informace médiím poskytovali především politici, zejména ministr obrany Robert Kaliňák, který je blízkým spolupracovníkem Fica v jeho straně Směr.sociální demokracie a jedním ze čtyř vicepremiérů.