Stav premiéra Roberta Fica, kterého ve středu 15. května postřelil 71letý Juraj Cintula, je nadále stabilizovaný. „Klinicky se zlepšuje, nadále komunikuje a je při vědomí. V úterý ráno jsme mu udělali kontrolní CT vyšetření dutiny břišní,“ sdělili představitelé Fakultní nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica agentuře TASR.

Slovenský premiér Robert Fico je mimo ohrožení života, jeho stav je stále vážný:

Příznivci Roberta Fica pokládají květiny před nemocnici v Banské Bystrici, kde je slovenský premiér hospitalizován po středečním atentátu.
Fico je mimo ohrožení života, oznámila nemocnice. Jeho stav je ale stále vážný

Slovenský parlament, který po středečním útoku na premiéra zastavil všechna jednání, svou činnost v úterý obnovil. „Pachateli se možná nepodařilo připravit o život předsedu vlády, ale byl úspěšný v tom, že nesouhlasí s výsledky voleb. A kdybychom přestali, byl by atentát úspěšný,“ řekl ministr obrany Robert Kaliňák deníku Pravda.

Poslanci přijali usnesení o odsouzení násilí

Situace na Slovensku je napjatá a podle deníku SME dokonce Smer v pondělí zveřejnil video, které je sestříhané takovým způsobem, aby navodilo dojem, že za atentát na Fica nese zodpovědnost opozice.

Zdroj: Youtube

Zmírnit tlak má usnesení, jež navrhli koaliční poslanci a které brutální násilí odsuzuje. Dokument vyzývá politické strany, média a třetí sektor, aby v úsilí o uklidnění situace pomohli. „Odsuzuje také rostoucí vlnu nenávisti na Slovensku vůči demokratické vládě,“ vyjádřil se ministr zemědělství a rozvoje venkova Richard Takáč.

Nastal všeobecný kompromis

Pro přijetí usnesení hlasovalo všech 130 přítomných poslanců. „Všichni si uvědomujeme, že pokud se nepostavíme proti tomu, co se stalo na Slovensku, může se to stát v jakékoliv zemi,“ řekl ministr zahraničí Juraj Blanár deníku Hospodárské noviny.

Podle šéfa resortu financí Ladislava Kamenického má usnesení vyslat signál o potřebě stabilizace a uklidnění společnosti. Znění poslanci změnili jen minimálně, a to u bodu, který vyzýval k nešíření nenávisti vůči vládě. Přidali dodatek o nešíření nenávisti i vůči zvoleným veřejným činitelům a veřejně činným osobám.

Ještě předtím odsoudila násilí také Rada vlády SR pro lidská práva. „Atentát na premiéra Roberta Fica je přímou hrozbou demokracie,“ uvedla mluvčí ministra spravedlnosti Lucia Hurajtová. Podobný čin podle rady nesmí mít místo v žádné společnosti.

Útočníkovi hrozí doživotí

Jednasedmdesátiletý Juraj Cintula je od soboty ve vazbě a za pokus o vraždu mu hrozí 25 let za mřížemi nebo doživotí. Premiéra sledoval již na dvě dřívější zasedání vlády v Trnavě a v Galantě. Vystřelil ale až ve středu 15. května ve městě Handlová.

Informace o takzvaném osamělém vlkovi by nemusela být jedinou verzí při vyšetřování zločinu:

Policist v Handlové po atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica.
Slováci pracují i s verzí, že útočník na Fica měl komplice. Někdo smazal chaty

Podle místopředsedy parlamentu Luboše Blahy byl útok politicky motivovaný. Stojí si za tím, že atentátníka někdo k činu vyhecoval. „Je také verze, že se pachatel pohyboval ve skupině lidí, kteří se vzájemně podporovali,“ prohlásil i ministr vnitra Šutaj Eštok. Poukázal na to, že dvě hodiny po útoku měl zadržený útočník smazanou historii na Facebooku.