Právě Huliak spolu s kandidátkou na ministryni kultury Martinou Šimkovičovou patřili podle opozice, odborníků i médií mezi nejvíce kontroverzní kandidáty do příštího kabinetu.

Čaputová zároveň požádala předsedu nejsilnější koaliční strany Smer-sociálna demokracia (Smer-SD) Roberta Fica, kterého po volebním vítězství jeho strany pověřila sestavením vlády, o doručení nového personálního návrhu. Z vyjádření prezidentské kanceláře vyplynulo, že až následně hlava státu přistoupí ke jmenování příští vlády.

„Kandidát který dlouhodobě neuznává vědecký konsenzus o změně klimatu a žádná skutečná klimatická krize podle něj neexistuje, nemůže vést a reprezentovat resort, jehož hlavním úkolem je ve smyslu zákona právě ochrana přírody a krajiny a klimatické systému Země,“ napsala prezidentská kancelář o Huliakovi.

Robert Kaliňák v doprovodu příslušníků Národnej kriminálnej agentury (NAKA), kteří jej vedou na výslech, duben 2022
Dva bizáry a Kaliňák. Ficovy nominace na ministry vyvolaly emoce

Podle Čaputové kandidát, který veřejně schvaluje násilné vypořádání se s názorovými oponenty, zejména z řadů ochránců přírody, nemůže být způsobilý vést ministerstvo, jehož součástí je státní ochrana přírody.

„SNS, poslanecký klub, jakož i vedení strany nominaci Rudolfa Huliaka nezmění. SNS vyzývá paní prezidentku Čaputovú, aby respektovala výsledky voleb,“ napsala strana v prohlášení, o kterém informovala slovenská média. SNS rovněž vybídla hlavu státu, aby nepřekračovala své kompetence.

„Nedokážu si představit, jak někdo v dnešní prý demokratické době dokáže takovýmto způsobem pošpinit demokracii,“ řekl Huliak v reakci na rozhodnutí hlavy státu. Tvrdil, že Čaputová reprezentuje zájmy nevládního sektoru, který je „dlouhodobě přisátý na finance ministerstva životního prostředí, evropské fondy a podílí se výrazným způsobem na podporování trestné činnosti těchto nevládních organizací“. Tvrdil, že prezidentský palác neřídí Čaputová a že ta se stala jen bezduchou mluvčí svého partnera, někdejšího ředitele slovenské pobočky Greenpeace Juraje Rizmana.

Podpis koaliční dohody zástupci stran Směr-sociální demokracie (Směr-SD), Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD) a Slovenská národní strana (SNS), 16. října 2023, Bratislava, Slovensko
Slovenská koalice je hotová. Předsedové stran podepsali smlouvu o vzniku vlády

Fico řekl, že mediální peklo kolem Huliaka je dílem nevládních organizací z oblasti životního prostředí. Podobně jako Huliak tvrdil, že nevládní organizace se prostřednictvím různých projektů chtěly přiživovat na evropských penězích.

Petici podepsaly tisíce lidí

Huliak stejně jako Šimkovičová byli do parlamentu zvoleni na kandidátní listině SNS, byť členy této strany nejsou. Huliak podle tisku šířil na sociální síti nenávistné příspěvky vůči ochráncům přírody, klimatickým aktivistům a komunitě LGBT+. Chráněné medvědy po střetech této šelmy s lidmi označil za biologickou zbraň k likvidaci slovenského venkova. Proti nominaci Huliaka, když se o něm ještě uvažovalo jen jako o možném kandidátovi na ministra, vznikla petice, kterou podepsaly tisíce lidí.

Někdejší poslankyně slovenské sněmovny a bývalá televizní moderátorka Šimkovičová se podle slovenských médií zviditelnila například extremistickými, homofobními a proruskými názory. Podle dostupných informací v nejsledovanější televize Markíza skončila v roce 2015 poté, co v souvislosti s migrační krizí v EU sdílela příspěvky namířené proti uprchlíkům.

Prezidentka Zuzana Čaputová se setkala s Robertem Ficem, 2. října 2023
Fico se zvedl ze dna. Nyní na Slovensku hraje o všechno a je ve formě

Podle Čaputové ústavně-právní důvody pro nejmenování členem vlády existují ze seznamu předložených kandidátů jen u Huliaka.

SNS je po volbách z konce září nejmenší parlamentní stranou. Ve vládě podle koaliční smlouvy obsadí ještě křeslo ministra sportu a cestovního ruchu; toto ministerstvo by mělo vzniknout na začátku příštího roku. Shodně sedm křesel v kabinetu obsadí Smer-sociálna demokracia a strana Hlas-sociální demokracie. Podle dosavadních vyjádření zástupců nové koalice premiérem bude Fico, který tuto funkci v minulosti zastával už třikrát.

Kaliňákův návrat 

Smer-SD své kandidáty na členy ve vládě dosud nezveřejnil. List Sme dříve napsal, že strana nemá kandidáta na funkci ministra zahraničí a tento úřad by v nové vládě měl dočasně řídit Fico. Podle portálu Aktuality.sk ale Fico nakonec přesvědčil místopředsedu své strany Juraje Blanára, který byl jako možný nový šéf diplomacie zmiňován v mediích už dříve. Jmenování Blanára, který nemá zkušenosti s diplomacií a který stejně jako Fico odmítá vojenskou pomoc Ukrajině čelící ruské invazi, by znamenalo, že Slovensko v čele ministerstva zahraničí po dlouhých letech nebude mít kariérního diplomata.

Fico také řekl, že jeho strana navrhla jako nového ministra zahraničí Blanára, který byl jako možný nový šéf diplomacie zmiňován v mediích už dříve. Jmenování Blanára, jenž nemá zkušenosti s diplomacií a který stejně jako Fico odmítá vojenskou pomoc Ukrajině čelící ruské invazi, by znamenalo, že Slovensko v čele ministerstva zahraničí poprvé po více než deseti letech nebude mít kariérního diplomata.

Andrej Kiska
Slovenský exprezident Kiska spáchal daňový podvod, rozhodl soud

Ministrem obrany by měl být Robert Kaliňák, který po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky v roce 2018 skončil ve funkci ministra vnitra. Ministrem dopravy Smer-SD podle Sme navrhl syna zpěváka populární kapely Elán Jozefa Ráže mladšího. Před pěti lety Smer-SD neuspěl u tehdejšího prezidenta Andreje Kisky s nominací Ráže mladšího na ministra vnitra; novou vládu tehdy skládala úřadující koalice pod vedením Smru-SD poté, co Fico v zájmu řešení politické krize po Kuciakově vraždě rezignoval na funkci premiéra.