Vstup obou zemí do schengenského prostoru volného pohybu osob, zboží a služeb dlouho kvůli obavám z nelegální migrace blokovalo Rakousko, svůj souhlas udělilo až před několika dny.

Španělský ministr vnitra Fernando Grande-Marlaska v ranní tiskové zprávě o rozhodnutí zdůraznil, že kontroly na letecké a námořní vnitřní hranici se stávají minulostí po 12 letech vyjednávání. „A tak tedy dále budujeme stále širší a silnější oblast volného pohybu,“ dodal ministr.

Rumunsko a Bulharsko leží na hlavních trasách nelegálního obchodu se zbraněmi, drogami a lidmi. Evropská komise ale uvedla, že důkladné šetření prokázalo, že splňují všechny požadavky vstupu do Schengenu, připomněla nedávno agentura Reuters. Obě země shodně tvrdily, že rakouské veto bylo neoprávněné a že splnily veškeré podmínky členství.

Summit EU v polovině prosince rozhodl o zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou a Moldavskem:

Volodymyr Zelenskyj v Bruselu na summitu EU, 9. 2. 2023
Signál naděje. Summit EU rozhodl o zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou

Na integraci do evropského prostoru volného pohybu obě země, které se členy EU staly v roce 2007, čekaly dlouhou dobu. V roce 2011 ale rozšíření zablokovalo Nizozemsko společně s Finskem. Později se proti přijetí Bulharska a Rumunska odmítavě stavělo Německo, ale především právě Rakousko.

K alespoň částečnému vstupu do Schengenu Sofii a Bukurešti pogratulovala řada čelných představitelů EU. Šéfka EK Ursula von der Leyenová na X napsala, že rozhodnutí je velkým krokem kupředu pro schengenský prostor i obě země, které si to zaslouží. „Učiní to Schengen ještě silnějším,“ míní.

Německé ministerstvo zahraničí uvedlo, že se Evropa sbližuje. Konec kontrol na vnitřních pozemních hranicích obou zemí by podle něj měl brzy následovat.