„Vše nasvědčuje tomu, že do polského vzdušného prostoru letěla ruská raketa. Sledovali jsme ji, opustila prostor. Máme to potvrzeno na národní a spojenecké úrovni,“ řekl náčelník štábu Kukula podle serveru Onet po jednání v úřadu pro národní bezpečnost, které k situaci svolal prezident Andrzej Duda..

Velitel operačního velitelství ozbrojených sil, generál Maciej Kliszcz podle médií uvedl, že raketa přeletěla hranice okolo sedmé hodiny ranní. Podle generála Kukuly vzlétly polské stíhačky, aby střelu zničily, ale ta už stačila opustit polské území. „Objekt se nad polským územím pohyboval po přibližně tři minuty, asi v hloubi 40 kilometrů,“ dodal generál podle webu deníku Gazeta Wyborcza.

Rusko v noci na pátek a ráno podniklo další rozsáhlý vzdušný útok na Ukrajinu:

Údery na Lvov. Ilustrační snímek
Drony i balistické střely. Rusko útočilo po celé Ukrajině, nálet už má 31 obětí

Polští vojáci se na zemi snaží ověřit dráhu letu střely, jak ji zachytily radary. „Pátráme, abychom to ještě ověřili,“ řekl náčelník generálního štábu.

Podle polského prezidenta Dudy se nikomu nic nestalo. „Nejsou zprávy o výbuchu,“ uvedla před novináři šéfka prezidentské kanceláře Gražyna Ignaczaková-Bandychová. Ocenila spolupráci mezi hlavou státu a vládou jako dobrou, napsala Gazeta Wyborcza.

Polská hranice tvoří zároveň hranici Evropské unie a Severoatlantické aliance.

„Hovořil jsem s prezidentem Andrzejem Dudou o incidentu s raketou v Polsku. NATO je solidární s naším váženým spojencem, sleduje situaci a zůstaneme v kontaktu, zatímco se zjišťují fakta. NATO zůstává ostražité,“ zdůraznil podle agentury Reuters generální tajemník aliance Stontenberg.

Polsko nedodává zbraně Ukrajině v současné době, jak to bude v budoucnu, se uvidí, řekl nedávno polský ministr pro správu státních aktiv Jacek Sasin:

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a polský premiér Mateusz Morawiecki
Varšava už Ukrajině nedodává zbraně. V budoucnu se uvidí, řekl polský ministr

„Se spojenci jsme v stálém kontaktu,“ uvedl dříve před novináři polský ministr obrany Władyslaw Kosiniak-Kamysz, který je současně místopředsedou vlády. O stálém kontaktu se spojenci informoval v souvislosti s telefonátem mezi šéfem polského státu a politickým šéfem aliance také Marcin Mastalerek z prezidentské kanceláře.

Rozsáhlý vzdušný útok 

Rusko v noci na dnešek a ráno podniklo rozsáhlý vzdušný útok na Ukrajinu. Masivní nálety na města po celé Ukrajině způsobily podle úřadů nejméně 19 obětí na životě, okolo stovky lidí je zraněných a jsou rozsáhlé škody. Velitel ukrajinského letectva Mykola Oleščuk podle agentur uvedl, že to byl nejmasivnější vzdušný úder od začátku ruské invaze. Velitel ukrajinských ozbrojených sil Valerij Zalužnyj informoval o 114 zlikvidovaných dronech a střelách z celkem 158, kterými Rusko útočilo. Moskva se omezila na tvrzení, že v posledních dnech zasáhla na Ukrajině všechny určené cíle.

Ukrajinské letectvo při útoku v noci na úterý poničilo velkou výsadkovou loď Novočerkassk kotvící v krymském městě Feodosija:

Útok na krymské město Feodosija. Ilustrační snímek
Ukrajina zaútočila na krymskou Feodosiji. Zničili jsme válečnou loď Rusů, tvrdí

Neidentifikovaný předmět zaregistrovaly radary protivzdušné obrany, jeho signál následně zmizel. Na platformě X to oznámilo operační velitelství polských ozbrojených sil. Polské servery v této souvislosti připomínají dnešní masivní vzdušný útok ruských sil na Ukrajinu, který zasáhl také Lvovskou oblast při hranicích s Polskem, které je členem . Polsko ale nehlásilo žádný dopad střely na své území.

„Vše nasvědčuje tomu, že do polského vzdušného prostoru letěla ruská raketa. Sledovali jsme ji, opustila prostor. Máme to potvrzeno na národní a spojenecké úrovni,“ řekl náčelník štábu Kukula podle serveru Onet po jednání v úřadu pro národní bezpečnost, které k situaci svolal prezident