Saské ministerstvo vnitra dnes ČTK sdělilo, že policie se zostřenými opatřeními začne ve středu v zemském okrese Zhořelec (Görlitz), který sousedí s Polskem i Českou republikou. Do Zhořelce na úvodní den akce přijede také šéf saské policie Jörg Kubiessa.

Česká policie na Liberecku, které s německým okresem Zhořelec sousedí, žádná opatření od středy nechystá. „Spolupracujeme s německými kolegy v problematice migrace i běžné kriminality. Takřka denně máme společné hlídky na území Německa i Česka, ale žádná další opatření navíc nechystáme,“ řekl ČTK liberecký policejní mluvčí Vojtěch Robovský. 

Český ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) ČTK v reakci na oznámení saského kolegy řekl, že Česká republika je v případě nutnosti připravena znovu zavést nezbytná opatření proti migraci, a to i v podobě dočasných kontrol na hranicích. Nyní ale podle něj nejsou žádné razantní kroky třeba. „O situaci budu zítra (ve středu) mluvit se spolkovou ministryní vnitra Nancy Faeserovou,“ sdělil ČTK Rakušan.

„Dohodnutá opatření zatím nebyla přínosná, proto jednáme my,“ řekl Schuster. Schuster v květnu společně s braniborským kolegou Michaelem Stübgenem vyzvali spolkovou ministryni vnitra Nancy Faeserovou, aby po vzoru kontrol na bavorsko-rakouské hranici obnovila stálou ostrahu pomezí s Českem a Braniborskem. To ale Faeserová odmítla a před týdnem svůj postoj na tiskové konferenci v Berlíně zopakovala.

Zemský ministr vnitra neupřesnil, v jakém počtu bude saská zemská policie v pohraničí nasazena. Oznámena ale bylo, že do akce se zapojí i pořádkové jednotky. Za ostrahu hranic Německa odpovídá spolková policie, zemské policejní složky ale s těmi spolkovými v těchto úkolech často spolupracují.

Schuster uvedl, že jednání pašeráků je stále drzejší a nebezpečnější, takže je jen otázkou času, kdy se stane nějaké neštěstí, které si vyžádá životy běženců. V pondělním rozhovoru s regionální televizí Sachsen Fernsehen řekl, že požadavek hraničních kontrol je takřka humanitární myšlenkou.

Saský ministr vnitra v televizi také vyzval kancléře Olafa Scholze, aby jako nadřízený Faeserové zasáhnul. „Možná zakročí sám šéf. Je nejvyšší čas, protože opatření, která spolková ministryně slíbila, a to i ve spolupráci Polskem a Českem, nefungují,“ řekl Schuster.

Deset tisíc případů

Německá spolková policie za prvních šest měsíců tohoto roku eviduje v Sasku na deset tisíc případů nelegálního vstupu žadatelů o azyl. Celkově pak z Česka do Německa ilegálně přišlo v první polovině roku 4551 lidí.

Migrační proud podle policie v posledních týdnech zesílil. Z velké části jde o občany Sýrie, Afghánistánu a Turecka, kteří do Německa míří po takzvané balkánské trase, a v čím dál větší míře opět také z Běloruska. Zemský okres Zhořelec je v tomto ohledu nejzasaženější oblastí v Sasku.

Na problém opakovaně upozorňuje šéf okresu Zhořelec Stephan Meyer, který se kvůli tomu obrátil dopisem i na Faeserovou. Odpověď od ní zatím nedostal. V aktuálním prohlášení, které zveřejnil na facebooku okresu, ocenil práci spolkové policie, spolkovou ministryni vnitra ale kritizoval. Podle něj se Faeserová chová jako řidič auta jedoucího v protisměru na dálnici, proto je potřeba její jízdu zabrzdit.

„Musíme situaci opět dostat pod kontrolu, než budou lidé v přeplněných vozech zraněni nebo kvůli nedostatku kyslíku a vody zemřou. Spolková vláda musí konečně jednat a postarat se o to, aby se azylová řízení prováděla na vnějších hranicích Evropy a aby skončila současná neřízená migrace,“ napsal Meyer.