„Volby vyhrál Smer. Je to velmi špatná zpráva pro Slovensko. Ještě horší by byla, pokud by se Ficovi podařilo sestavit vládu. Naším cílem stále zůstává, a uděláme pro to všechno, aby se to nestalo,“ uvedl Šimečka.

Liberální proevropské PS a Smer-SD se liší například v názoru na pokračování vojenské pomoci Ukrajině, která se brání ruské agresi, nebo na posílení práv komunity LGBT+.

Vítězem předčasných parlamentních voleb na Slovensku se stal Smer-SD Roberta Fica
Smer jasně vyhrál slovenské volby. S Hlasem a SNS má bezpečnou většinu

Podle Šimečky rozhodující při vytvoření nové vlády bude postoj strany Hlas-sociálna demokracia, která ve volbách skončila na třetím místě. Řekl, že po volbách připadá v úvahu vznik jen dvou možných koalic: jedné v čele se Smerem-SD a druhé pod vedením PS.

„Vítěz voleb nese největší odpovědnost za další vývoj, protože vzbudil největší očekávání veřejnosti. Je nyní důležité, aby je naplňoval ve prospěch nás všech, ve prospěch Slovenska,“ řekla Čaputová podle prohlášení, které ČTK poskytl její mluvčí Martin Strižinec.

Robert Fico při příjezdu do volebního štábu Smer-SD
Ficův Smer slaví vítězství, odhady přitom favorizovaly Progresívne Slovensko

Čaputová, která byla před zvolením hlavou státu místopředsedkyní PS, uvedla, že blahopřeje vítězi voleb i všem ostatním stranám, které budou mít zastoupení ve sněmovně. Poděkovala také voličům, kteří se zúčastnili voleb.

Prezident podle slovenské ústavy po volbách jmenuje nového premiéra a také členy jeho kabinetu. Prezidentské pověření k sestavení vlády je spíše tradicí, které není upraveno v ústavě.