"Považujeme zásah za neadekvátní, vždy jsme policii poskytovali plnou součinnost," uvedl v prohlášení manažer Penty pro vnější vztahy Martin Danko. „Jaroslav Haščák byl na plánovaném výslechu, po jeho skončení ho policie zadržela,“ dodal.

Zároveň firma informovala, že Haščák se dnes zúčastnil plánovaného výslechu,  který se měl týkat vyšetřování přibližně pět let starého podezření z trestné činnosti z údajného nelegálního obchodování s nahrávkami z kauzy Gorila. Penta sdělila, že po tomto výslechu bylo proti Haščákovi vzneseno obvinění, které neupřesnila.

Firma uvedla, že Haščák během více než osmi let vyšetřování kauzy Gorila s policií plně spolupracoval. Zásah ozbrojených policistů ve svých prostorách Penta kritizovala jako "nepřiměřenou a neopodstatněnou demonstraci síly".

Bývalý policejní prezident Tibor Gašpar
Razie na Slovensku: policisté zadrželi svého exšéfa Gašpara a další funkcionáře

Policisté vešli do budovy Penty v úterý kolem páté hodiny, s nimi přišel i Haščák, který kráčel volně bez pout. Podle Denníku N policisté zasahovali na šestém a sedmém podlaží budovy, přičemž zablokovali výtahy a zaměstnanci museli opustit budovu.

„Brali mobily a notebooky. Řadoví zaměstnanci, kteří byli v té chvíli na zmíněných podlažích, museli stát u zdi s rukama za zády,“ líčil pro Denník N situaci jeden z očitých svědků.

Kromě jednoho z nejbohatších Slováků Haščáka policie podle portálu obvinila i bývalého ředitele kontrarozvědky slovenské civilní tajné služby (SIS) Ľubomíra Arpáša a jeho choť, která v minulosti rovněž pracovala pro tajnou službu.

Nahrávky z odposlechů bytu

Portál Aktuality.sk napsal, že Arpáš vynesl z SIS nahrávky z odposlechů bytu, kde se Haščák setkával s politiky a úředníky a kde se hovořilo o provizích či úplatcích. Nahrávky prý Arpáš prodal Haščákovi tak, že Arpáš spolu s chotí založili společnost, která dostala od jedné z Haščákových firem 194 tisíc eur (pět milionů korun) za fiktivní analýzy a poradenské služby.

Arpáš v minulosti tvrdil, že informace a analýzy odevzdával někdejšímu šéfovi tajné policie StB v komunistickém Československu Alojzi Lorencovi, který spolupracoval s Pentou.

Slovenský podnikatel Marián Kočner na archivním snímku
Kauza Gorila: policie zřejmě našla u Kočnera nahrávky odposlechů

Nahrávka o délce zhruba 39 hodin z odposlechů v aféře Gorila unikla do slovenských médií loni. V roce 2018 ji zajistila slovenská policie při domovních prohlídkách stíhaného podnikatele Mariana Kočnera.

Korupční aféra Gorila vypukla na konci roku 2011, kdy na internet unikly dokumenty s názvem Gorila, které podle nepotvrzených informací vypracovala SIS na základě odposlechů bytu v širším centru Bratislavy.

Kauza se týká podezření z uplácení politiků a vysokých úředníků Pentou výměnou za její vliv na privatizaci a na chod některých podniků. Penta nekalé jednání v případu od začátku popírá.

Penta Investments je vlastníkem vydavatelství Vltava Labe Media, které vydává regionální Deníky a Deník.cz.