V novodobé historii Slovenska jde o první případ svého druhu. Z Hamranova vyjádření vyplynulo, že ruští zpravodajští důstojníci, kteří se zapletli do kauzy, mají kvůli statusu diplomatů imunitu před trestním stíháním. Bratislava v pondělí ohlásila vyhoštění tří pracovníků ruské ambasády.

"V případě bývalého prorektora šlo o dlouhodobou placenou spolupráci s ruskou rozvědkou," řekl Lipšic. Podle vyšetřovatelů je dotyčný podezřelý, že s ruskou vojenskou zpravodajskou službou GRU spolupracoval od roku 2013 a odevzdával jí citlivé dokumenty. Po zadržení přiznal, že za to dostával peníze.

Protest ruské novinářky a televizní produkční Mariny Ovsjannikovové během živého vysílání ruské televize, 14. března 2022
Ruská novinářka dostala od soudu pokutu. Svět si všímá její odvahy

Stíhaný dopisovatel portálu Hlavné správy podle Hamrana sbíral a odevzdával různé citlivé informace. Ty se snažil získat od dalších dvou zadržených v kauze, a to od bývalého asistenta jednoho z poslanců slovenského parlamentu a od bývalého příslušníka slovenské tajné služby SIS, který ve zpravodajské organizaci přestal pracovat na konci loňského roku.

Hamran řekl, že obviněný dopisovatel se snažil získat informace z neveřejných zpráv o činnosti SIS a vojenského zpravodajství, kterými se každoročně zabývá slovenská sněmovna.

Oběma obviněným z trestných činů vyzvědačství a korupce za desítky tisíc eur v případě prokázání viny před soudem hrozí až 13 let vězení. Razie s krycím názvem Kaťuša a Matrjoška, včetně domovních prohlídek, podnikli policisté od minulého pátku do pondělí. Lipšic uvedl, že některé ze zajištěných informací se týkají i Ukrajiny, kterou Rusko v únoru vojensky napadlo.

Rusové stojí frontu na poslední hamburger před provozovnou McDonald's v Moskvě. Firma se rozhodla své pobočky v zemi uzavřít.
Rusko se vrací o 30 let zpět: bez hamburgerů i Instagramu, nebudou ani brambory

Při vyšetřování případu kriminalistům pomáhalo slovenské vojenské zpravodajství. List Denník N zveřejnil sestřih nahrávek ze schůzek zmíněného dopisovatele s asistentem vojenského přidělence ruského velvyslanectví Sergejem Solomasovem. Podle nahrávky diplomat nyní obviněnému muži také předal peníze. Podle Denníku N je Solomasov jedním z trojice pracovníků ruského velvyslanectví, které Slovensko v reakci na aféru vyhostilo.

Podle policejního prezidenta Hamrana počet stíhaných osob v kauze nemusí být konečný. Dodal, že vyšetřování ukáže, zda v případu byly ohrožené slovenské zájmy.