Podle zpravodajského webu jsou bývalí vysocí úředníci podezřelí z toho, že před lety jednali v Haščákův prospěch, za což brali peníze. Například Malchárek či někdejší členka vedení FNM Anna Bubeníková takto údajně získali shodně více než milion eur (nyní přes 24 milionů korun).

Slovenská vicepremiérka Veronika Remišová na facebooku dnes napsala, že elitní jednotka policie obvinila aktéry kauzy zvané Gorila. Ta se týká podezření z uplácení vysokých slovenských politiků a úředníků Pentou v letech 2005 a 2006. Finanční skupina nekalé jednání v kauze dlouhodobě popírá.

Uniklé dokumenty 

Kauza Gorila propukla na konci roku 2011, kdy na internetu někdo zveřejnil dokumenty, které byly vypracovány na základě odposlechů. O osm let později pak do médií unikla i samotná nahrávka z odposlechů jednoho z bratislavských bytů, kde se podle uniklých dokumentů setkával Haščák například s Malchárkem či s Bubeníkovou, která je podle portálu Startitup rovněž mezi obviněnými.

Haščákův právník Martin Škubla označil nejnovější obvinění svého klienta za přiznání fiaska dlouholetého vyšetřování kauzy Gorila. „Pokud se policie zmohla jen na toto, tak je to skutečně ostuda,“ uvedl. Dodal, že vyšetřovatelka pracovala se skutečnostmi, které jsou známé dlouhá léta.

Slovenský premiér Eduard Heger v prohlášení uvedl, že obvinění Jaroslava Haščáka považuje za důkaz, že orgány spravedlnosti mají rozvázané ruce a že při svém rozhodování jsou svobodné.

V prosinci roku 2020 policie Haščáka obvinila z korupce a z praní špinavých peněz, soud ho pak poslal do vazby. Podezřelý byl v kauze údajného nelegálního obchodování s nahrávkami odposlechů ve zmíněné aféře. Loni v lednu pak slovenský nejvyšší soud propustil Haščáka z vazby, protože důvody pro jeho vazební stíhání neshledal. Následně v létě generální prokurátor Maroš Žilinka zrušil i samotné obvinění v kauze. Letos v září se pak slovenské ministerstvo spravedlnosti omluvilo Haščákovi za jeho nezákonné obvinění a vazební stíhaní v tomto případu.

Haščák se po předloňském policejním obviněním vzdal výkonných pozic v Penta Investments a také začal na rodinu převádět svůj podíl v Penta Investments Group Limited, což je základní vlastnický fond celé skupiny.

Penta Investments je vlastníkem vydavatelství Vltava Labe Media, které vydává regionální Deníky a deník.cz.