"Věřím, že tímto vytvoříme prostor, aby mohla vzniknout rekonstrukce vlády, celá situace se uklidnila a abychom následně v rámci vytvořené vlády mohli pokračovat dále," řekl novinářům Gröhling, který je místopředsedou SaS.

Rezignaci Korčoka, který je na pracovní cestě v Bruselu, oznámila v tiskovém prohlášení SaS. V belgické metropoli dnes končí dvoudenní jednání ministrů zahraničí členských zemí Severoatlantické aliance.

Podle Gröhlinga se SaS ke svému dalšímu postupu vyjádří ve čtvrtek poté, co demisi jejích dvou ministrů přijme hlava státu.

Slovenský premiér Igor Matovič
Slovenská vládní krize vrcholí: Čaputová vyzvala Matoviče k demisi

Matovič už o víkendu vyjádřil ochotu rezignovat, krok ale podmínil splněním několika požadavků. Koaliční partneři Matovičova hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) některé podmínky už naplnili, jiné odmítli. Například ve funkci ministra hospodářství skončil šéf SaS Richard Sulík. Postavil se ale proti výzvě Matoviče, aby se SaS vzdala vedení jednoho ze tří ministerstev.

Podle ministra financí Eduarda Hegera, který je některými koaličními politiky zmiňován jako možný nástupce Matoviče pro případ jeho konce ve funkci premiéra, dohoda vládních stran na způsobu řešení koaliční krize zatím nepadla.

Probíhají jednání

"Jednání ještě probíhají. Nedošlo k uzavření, který ze scénářů se naplní. Směřujeme k jiné sestavě," řekl Heger novinářům.

Demise premiéra znamená podle slovenské ústavy pád celé vlády. Strany nynější čtyřčlenné koalice, která má ve sněmovně až ústavní většinu, ale dávají najevo, že se chtějí podílet na vytvoření nového kabinetu. Podle dostupných informací jednání o koaliční krizi komplikuje například otázka návratu Sulíka do nové vlády. Sulík je ohledně koronavirové krize dlouhodobě ve vzájemném sporu s Matovičem, který by zase chtěl v příštím kabinetu podle některých politiků zastávat nově vytvořenou funkci vicepremiéra pro boj s korupci.

K rezignaci vybídla Matoviče i prezidentka Čaputová. Udělala to v úterý po přijetí demise Sulíka a ministryně spravedlnosti Márie Kolíkové. Už dříve z vlády odešli ministři zdravotnictví a sociálních věcí.

Slovenský premiér Igor Matovič
Pokud neodejde Matovič, tak my. Vládní krize na Slovensku se nadále prohlubuje

Vládní krize na Slovensku se prohloubila na začátku března, kdy SaS nejprve vyzvala k rekonstrukci vlády a pak žádala i demisi premiéra. K požadavku na odchod Matoviče se přidala i nejmenší vládní strana Za lidi.

Podle Sulíka není Matovič osobnostně, komunikačně ani manažersky schopný vést zemi. Kritici premiérovi vyčítají také jeho konfrontační styl a neschopnost přijímat odlišné názory. V průzkumu veřejného mínění se pro jeho odchod z čela kabinetu vyslovily více než čtyři pětiny Slováků.