Kabinet bez důvěry sněmovny například nebude moci rozhodovat o zásadních otázkách vnitřní a zahraniční politiky. Výkon jiných pravomocí, které vládě vyplývají ze zákonů, a nikoliv přímo z ústavy, zase bude podléhat předchozímu souhlasu hlavy státu. V tomto režimu fungovala předchozí vláda Eduarda Hegera od poloviny prosince, kdy jí sněmovna vyslovila nedůvěru.

„Výsledek není pro nás překvapující. Dopředu jsme věděli, které strany podporují program vlády a které strany se zdrží nebo budou proti,“ řekl Ódor novinářům po hlasování. Dodal, že kabinet hodlá naplňovat své programové prohlášení, byť dokument sněmovna neschválila.

Nejznámější politolog. Grigorij Mesežnikov (65) je už desítky let nejznámějším slovenským politologem. Narodil se v ruském Orlu jižně od Moskvy. Na Slovensku ale žije již od roku 1981
Politolog Grigorij Mesežnikov: Slováci přijali, že jim bude vládnout Maďar

Ódorova vláda například slíbila pokračovat v pomoci Ukrajině bránící se ruské invazi, dále chce zajistit co největší čerpání peněz z evropských fondů z předchozího sedmiletého rozpočtového období a zrychlit plnění bodů z plánu obnovy. Kromě toho hodlá v klíčových oblastech připravit strategické materiály pro příští vládu. S ohledem na blížící se parlamentní volby kabinet už prakticky nemá prostor prosadit zásadnější návrhy či reformy.

Čaputová: Velmi nezralý postoj 

Čaputová krátce po hlasování sněmovny o důvěře vládě v tiskovém prohlášení označila postup většiny poslanců za velmi nezralý postoj. Uvedla také, že vznik úřednické vlády byl jedinou ústavní možností, jak přivést Slovensko k předčasným volbám poté, co parlament vyslovil nedůvěru předchozí vládě a zároveň se v něm nenašla většina potřebná ke vzniku vlády jiné.

Kabinet odborníků při hlasování podpořili zejména poslanci liberální strany Svoboda a Solidarita a skupina zákonodárců kolem expremiéra Hegera. Naopak, dvě nyní nejpopulárnější strany, Směr-sociální demokracie bývalého trojnásobného předsedy vlády Roberta Fica a Hlas-sociální demokracie expremiéra Petera Pellegriniho, už předem ohlásily, že úřednickou vládu nepodpoří.

Miroslav Wlachovský, ministr zahraničních věcí a evropských záležitostí Slovenské republiky
Sousedit s Ruskem by bylo šílené, říká nový šéf slovenské diplomacie Wlachovský

K nim se přidali rovněž poslanci nejsilnějšího parlamentního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Igora Matoviče. Pro vyslovení důvěry vládě nehlasovali ani poslanci krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko, jejíž poslanec Rastislav Schlosár v rozpravě kritizoval, že slovenským premiérem poprvé v historii země není příslušník státotvorného národa, ale národnostní menšiny, a to maďarské.

Vláda musí připravit návrh rozpočtu

Úřednický kabinet také bude muset připravit návrh rozpočtu veřejného sektoru na příští rok bez deficitu. Očekává se, že příští vládní koalice, která vzejde z voleb, parametry rozpočtu upraví. Dosažení vyrovnaného rozpočtu v příštím roce by ekonomiku země podle nezávislé rozpočtové rady stáhlo do recese.

Pro letošek rada dříve odhadla, že schodek veřejných financí země bude 7,5 miliardy eur (179 miliard korun), tedy více než šest procent výkonu ekonomiky.