Ten už dříve hovořil o tom, že aktivisté by měli dnes od 17:00 zablokovat hraniční přechody na dálnicích, tedy Brodské-Lanžhot na hranicích s Českem, Jarovce-Kittsee na hranicích s Rakouskem a Čunovo-Rajka na hranicích s Maďarskem.

Nyní Martiny upozornil, že protesty nemají jednotnou organizaci a že se mohou konat i na menších přechodech. Účast na protestech přislíbily podle něj i některé mimoparlamentní politické strany a odboráři.

Kontrola na česko-slovenských hranicích.
Cesta na Slovensko: Plně neočkovaní musí do karantény. Platí i další nařízení

Martiny si v rozhovoru pro slovenský zpravodajský portál postěžoval, že slovenská vláda svými opatřeními přehlíží zájmy pendlerů a obyvatel pohraničí. "Nezajímáme je, ačkoliv jsou nás desítky tisíc. Je to pro nás velké zklamání," řekl. "Neočkovaní musí mít PCR test, ale na ten mnozí nemají peníze," poznamenal. Upozornil také, že pendleři nemají žádný status, kterým by se dlouhodobě řídili. Vládní opatření jsou podle aktivisty chaotická a lidé jsou unavení a zklamaní.

Protesty na slovenské straně hranice 9. července komplikovaly dopravu přes některé hraniční přechody, například v Mostech u Jablunkova na Frýdecko-Místecku.