Matovič rezignoval na funkci ministerského předsedy po roce a necelých dvou týdnech v úřadu, a to v zájmu řešení krize v koalici, během které jeho odchod z čela kabinetu požadovaly dvě menší vládní strany. V nové vládě bude Matovič ministrem financí.

Čtyřiačtyřicetiletý Heger je členem předsednictva Matovičova protikorupčního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO), které loni v únoru 2020 přesvědčivě vyhrálo parlamentní volby. OLaNO i v Hegerově vládě obsadilo polovinu ze 16 křesel.

Slovenský premiér Igor Matovič
Bouře kvůli Sputniku skončila. Slovenská vláda přežila, Matovič jako premiér ne

"Máme odhodlání a touhu udělat ze Slovenska zemi, kde budeme všichni rádi žít. Tato cesta začala před rokem. Mnoho jsme se naučili a hodně jsme se poučili z chyb. Věřím, že bude mezi námi soudržnost a jednota," řekl v projevu Heger.

Čaputová za důležitou označila skutečnost, aby obrazy neshod z minulosti byly překryty novým obrazem spolupráce, respektu a klidu. "Jsem přesvědčena, že jako premiér přijdete s novými přístupy a novou energií, aby vláda jednala efektivně jako skutečný kolektivní a vrcholný orgán výkonné moci," uvedla Čaputová.

Do nové vlády se například na funkci ministra zahraničí vrátil Ivan Korčok, který minulý týden rezignoval v souvislosti s krizí v koalici. Během ní podalo demisi celkem šest z 16 členů Matovičovy vlády.

Nový ministr zdravotnictví

Kromě premiéra a ministra financí má Slovensko také nového ministra zdravotnictví. Stal se jím dosavadní ředitel ústřední vojenské nemocnice, brigádní generál Vladimír Lengvarský. Obsazeno zatím není křeslo ministra sociálních věcí; původní nominaci Jozefa Hlinky, donedávna poslance parlamentu, jedno z vládních hnutí přehodnocuje. Ministerstvo sociálních věcí dočasně povede ministr dopravy Andrej Doležal.

Nová vláda se ujala úřadu v době zlepšující se epidemické situace v souvislosti s koronavirovou nákazou, v zemi ale nadále platí více karanténních omezení. Epidemie covidu-19 ovlivnila i slavnostní ceremoniál jmenování nové vlády – prezidentka i členové nové vlády měli na tváři respirátory, na místě mohl být jen omezený počet novinářů.

Očekává se, že parlament vysloví Hegerově vládě důvěru, o kterou musí kabinet požádat do 30 dnů. Koalice OLaNO, hnutí Jsme rodina, liberální strany Svoboda a solidarita (SaS) a strany Za lidi má v parlamentu až ústavní většinu. Heger řekl, že jeho kabinet bude pokračovat v plnění programového prohlášení dosavadní vlády. Čaputová ale vládu vybídla, aby své programové prohlášení přizpůsobila stavu země po roce epidemie i stávajícím sociálním a společenským problémům.

Podcast Evropa pro Čechy
Podcast Evropa pro Čechy: Vládní rošáda na Slovensku. Co je Heger zač?

Někdejšího křesťanského aktivistu Hegera politologové i média označují za politika, který vyhledává kompromisy a vyhýbá se otevřeným konfliktům. Matovičovi jeho kritici vyčítali konfrontační způsob politiky a podle koaliční strany SaS nebyl osobnostně, manažersky ani komunikačně s to vést zemi. Matovič podle dřívějších sondáží čelil u veřejnosti největší nedůvěře ze všech členů své již bývalé vlády a více než čtyři pětiny obyvatel země si přály jeho odchod z čela kabinetu.

Slovensko zkušenosti s výměnou premiéra během volebního období a bez vypsání nových voleb už má. V roce 2018 podal demisi předseda vlády Robert Fico v zájmu řešení politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Tehdejší koalice se pak dohodla na novém kabinetu Petera Pellegriniho, ve kterém pokračovala většina ministrů Ficovy vlády. Ficova strana Směr-sociální demokracie po porážce v posledních volbách odešla do opozice a po následném rozkolu ji opustila skupina poslanců v čele s Pellegrinim.