Dvoutýdenní karanténě při vstupu na Slovensko se podle zmíněné vyhlášky vyhnou cestující, kteří jsou očkováni proti covidu-19, dále pracovníci ve vybraných profesích a také lidé, jež Slovenskem pouze projíždějí.

V přechodném období se výjimka z izolace vztahuje i na osoby očkované zatím jen první dávkou vakcíny proti covidu-19 a na lidi, kteří přes hranice dojíždějí za prací. Karanténu je možné zkrátit absolvováním testu na koronavirus s negativním výsledkem, podstoupit ho ale lze nejdříve pátý den izolace.

Proti opatření se již v pátek a v sobotu konaly protesty na hranicích včetně hraničních přechodů Slovenska s Českem. Nařízení také zkomplikovalo cesty neočkovaných českých turistů na Slovensko a podle slovenských podnikatelů protiepidemická opatření vyústila v rušení pobytů hostů z Česka i z Polska.

V souladu s ústavou? 

Opoziční poslanci ve svém podnětu navrhli, aby ústavní soud rozhodl, že zmíněné opatření hlavního hygienika není v souladu s ústavou zaručenými základními právy a svobodami. Žádali rovněž, aby ústavní soud platnost vyhlášky pozastavil do doby, než rozhodne o jejím souladu s ústavou.

Slovenský ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský dříve během dne v reakci na stížnosti podnikatelů v cestovním ruchu tvrdil, že země neplánuje pravidla volného vstupu do země měnit. Zpřísnění režimu na hranicích zdůvodnil šířením nakažlivější mutace koronaviru.