Podobné opatření v zemi pod Tatrami platilo již během první vlny koronavirové krize letos na jaře. Podle premiéra Igora Matoviče by se nynější omezení po třech týdnech mohla postupně odbourávat v těch regionech, kde to epidemická situace dovolí.

Na rozdíl od velikonočních svátků slovenské úřady nehodlají během Vánoc omezovat cestování obyvatel.

Školní vánoční prázdniny začnou již 21. prosince. V současnosti se většina žáků učí distanční formou, otevřené jsou jen mateřské školy a základní školy pro žáky prvního stupně.

Klienti hotelů a lyžařských středisek se budou muset prokázat negativním testem na koronavirus starým maximálně 72 hodin. Test na koronavirus již delší dobu musejí mít také čeští turisté, kteří by chtěli na dovolenou na Slovensko.

Andrej Babiš
Nařízení se změní. Prodej alkoholu domů z restaurací povolíme, řekl Babiš

"Situace na Slovensku se v uplynulých dnech epidemicky zhoršila a bude se zhoršovat i v dalších dnech. V nemocnicích přibývají noví pacienti s onemocněním covid-19 a trend není příznivý. Musíme udělat všechno pro to, abychom to zvládli, aby nám nezkolaboval zdravotnický systém," řekl ministr zdravotnictví Marek Krajčí.

V úterý laboratoře na Slovensku potvrdily 2564 nakažených, což je nejvyšší počet od 11. listopadu. Dalších přes 3000 infikovaných v úterý odhalily antigenní testy, kterými se mohou bezplatně nechat otestovat lidé i na mobilních odběrových místech po celé zemi.

Slovensko již v současnosti uplatňuje několika karanténních opatření. Restaurace nesmějí obsluhovat klienty ve svých vnitřních prostorech; toto nařízení se část podnikatelů rozhodla v úterý porušit. Prodej přes okénko je povolen. Zakázáno je nadále až na výjimky konání hromadných akcí a některé provozy včetně wellness center nesmějí poskytovat služby.