Denník N napsal, že pro podezření z vyzvědačství byli zadrženi zaměstnanec slovenského ministerstva obrany s hodností plukovníka, příslušník slovenské civilní tajné služby SIS a osoba spojovaná s internetovým portálem hlavnespravy.sk, který slovenské úřady po ruské invazi na Ukrajinu nechaly zablokovat. Využily k tomu nové oprávnění, na jehož základě lze blokovat weby, které například šíří dezinformace. Slovenský ministr obrany Jaroslav Naď dříve tvrdil, že zmíněný portál je financován ruskou ambasádou.

Klíčové zpravodajské informace a důkazy ke špionážní kauze poskytlo vojenské zpravodajství, vyplývá z prohlášení slovenského ministerstva obrany. Také ministerstvo zahraničí ve zdůvodnění rozhodnutí o vyhoštění pracovníků ruské ambasády zmiňovalo slovenské zpravodajské služby.

Ukrajinský voják prochází poničenou ulicí ve městě Irpiň v Kyjevské oblasti
Rusové stříleli na auto a evakuační autobus s civilisty, tvrdí Ukrajina

Policejní mluvčí Michal Slivka ČTK sdělil, že o případu vyzvědačství a korupce v souvislosti s Ruskou federací budou vedení policie a elitní složky prokuratury informovat v úterý.

Z Moskvy zanedlouho zaznělo, že Rusko bude na vyhoštění tří pracovníků své ambasády reagovat. "Tato bezdůvodná akce nezůstane bez odezvy," citovala agentura RIA Novosti ruské ministerstvo zahraničí.

Tři pracovníky ruského velvyslanectví na Slovensku vyhostila Bratislava také loni. Premiér Eduard Heger tento krok tehdy zdůvodnil tím, že Slovensko nemůže tolerovat, když zástupci cizích diplomatických misí nerespektují dohodnutá pravidla. Heger přitom vyjádřil solidaritu s Českem, které se dostalo do diplomatické roztržky s Moskvou kvůli podezření, že do exploze muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014 byli zapojeni agenti ruské tajné služby.