„Není obvyklé, když jsou zadržovány osoby v takovém postavení,“ řekl Hamran k policejním akcím, o kterých už dopoledne informovala slovenská média.

Hlavou skupiny, která chtěla mařit vyšetřování a navozovat dojem, že elitní policejní jednotka NAKA manipuluje výpovědi svědků, byl podle policie jeden podnikatel. Kromě pěti obviněných policie v případu zadržela také člena NAKA a bývalého příslušníka policejní inspekce. Stíhání je vedeno pro trestné činy založení a podpory zločinecké skupiny, zneužívání pravomocí veřejného činitele a maření spravedlnosti.

SIS v reakci uvedla, že Aláč se o obvinění dozvěděl z médií, následně přerušil zahraniční pracovní cestu a vrací se na Slovensko.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová
Čaputová znovu čelila útokům ze strany Fica. Je Sorosovým dítětem, prohlásil

Akce policie pod názvem Rozuzlení je pokračováním takzvané války ve slovenských bezpečnostních složkách. NAKA se už v minulosti zabývala podezřením ze snahy zpochybnit vyšetřování kauzy, ve které jsou stíháni kromě jiných členové bývalého vedení policie včetně někdejšího policejního prezidenta Tibora Gašpara. Činnost NAKA ohledně možného maření vyšetřování ale předloni zastavila generální prokuratura a policejní inspekce následně obvinila čtyři vyšetřovatele NAKA, kteří skončili ve vazbě. Bratislavský krajský soud ale posléze tuto čtveřici propustil z vazby a jejich stíhání označil za neopodstatněné.

Prokuratura ale na obviněních trvala a vyšetřování se podle dostupných informací blíží ke konci. Nynější vedení slovenské policie se těchto vyšetřovatelů zastalo.

Poslanec Obyčejných lidí (OLaNO) György Gyimesi chce výrazně ovlivnit směřování Slovenska
Na jihu Slovenska hrozí politické zemětřesení. K moci se tu dere malý Orbán

V dalším případu policie obvinila ze zneužití pravomocí dvě osoby, podle médií šéfa NBÚ Konečného a také bývalého příslušníka SIS. Policie uvedla, že jsou podezřelí kromě jiného ze snahy zbavit se nepohodlných příslušníků NBÚ, který například vydává osvědčení lidem, aby mohli mít přístup k utajovaným informacím. List Denník N napsal, že policii se s Konečným spojit nepodařilo; Hamran před novináři řekl, že „jedna osoba nekomunikuje, je někde ztracena, nevědí o ní v práci, neví o něm paní manželka“.

Úřad vlády ČTK informoval, že vzniklou situací v souvislosti s policejními zásahy se v pátek ráno bude zabývat bezpečnostní rada státu. O její svolání už dopoledne požádala premiéra Ľudovíta Ódora prezidentka Zuzana Čaputová, která se podle úřadu vlády jednání bezpečnostní rady zúčastní.

Fico kritizoval práci NAKA 

Obvinění elitních vyšetřovatelů v minulosti opakovaně využil expremiér Robert Fico ke kritice práce NAKA, která se kromě jiného zabývá kauzami z doby předchozího vládnutí Ficovy strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD). Ta je před nadcházejícími volbami nejpopulárnější stranou v zemi.

Nynější akci NAKA označil Fico za pokus o policejní převrat s podporou předsedy úřednické vlády a prezidentky a za sabotáž a útok na základy státu. Minulý týden Fico zase kritizoval NAKA v souvislosti se zadržením a obviněním Gašpara, který je v první desítce kandidátní listiny Směru-SD pro nadcházející volby.

Předseda vlády Slovenska Eduard Heger hovoří s novináři 7. února 2023. Ilustrační snímek
Slovenský premiér Heger končí v Matovičově hnutí. Stal se lídrem Demokratů

Naopak, dnešní policejní razii ještě před tiskovou konferencí vedení policie hájili bývalí vládní politici, kteří po posledních volbách z února 2020 tvrdili, že kriminalistům rozvázali ruce. „Výkon spravedlnosti není žádný převrat. Opět blouzníte a pláčete, protože jste budoval monstrózní korupční systém a propojení každý den víc a víc směřují k vám,“ vzkázal Ficovi expremiér Eduard Heger, jehož vládu v polovině května vystřídal úřednický kabinet.

Po posledních parlamentních volbách začala NAKA stíhat několik desítek soudců, pracovníků justice, podnikatelů a někdejších vysokých úředníků včetně bývalého vedení policie z období, kdy byl u moci Směr-SD. Někteří ze stíhaných ve sledovaných kauzách se mezitím přiznali, byli odsouzeni, nebo spolupracují s kriminalisty.