Co se děje na Slovensku.Zdroj: Deník

Například bývalý ředitel policejní agentury pro boj s nejtěžšími zločiny, policejní prezident, šéf protikorupční jednotky policie, speciální prokurátor dozorující nejtěžší zločiny, státní tajemnice ministerstva spravedlnosti, šéf správy státních hmotných rezerv, ředitel kriminálního úřadu finanční správy a mnoho vlivných podnikatelů na ně napojených.

Obvinění, kterým od té doby čelí jsou pro všechny prakticky totožná: vydírání, falešná vyšetřování, zametání případů pod koberec, obchod s informacemi.

Ozbrojený policista. Ilustrační foto
Slovenská policejní inspekce zadržela elitní vyšetřovatele a svého šéfa

Ještě letos na jaře to vše vypadalo jako jasný, černo - bílý boj s korupcí a razantní očista státu pod taktovkou nebojácných vyšetřovatelů a prokurátorů, kterým kryje záda nová politická reprezentace.

Nyní již ale obviněním čelí i teprve loni jmenovaný policejní prezident. Policejní inspekce zadržela také dnes již bývalého ředitele Národní kriminální agentury (NAKA) a několik vyšetřovatelů týmu Očistec, tedy vyšetřovatelů prestižního týmu, který stojí za většinou dosavadních zatýkaček. Situace tak po necelém půl roce vypadá úplně jinak.

Nově jsou také nedávní vyšetřovatelé obvinění za navádění lidí ke křivé výpovědi, zneužívání pravomoci veřejného činitele a maření spravedlnosti formou spolupachatelství. O mnoho více informací, kromě počtu obviněných osob, o případu není, protože policie na případ, který ze všeho nejvíce vypadá jako válka v jejich řadách, uvalila embargo.

Ilustrační snímek
Od sousedů z Polska: Jak zachránit národ? Méně rozvodů i císařských řezů

Též noví protikorupční šéfové prokuratury, kteří tato vyšetřování dozorují, dávají rozhovory, ve kterých veřejnosti sdělují, že jsou pravděpodobně sledováni a odposloucháváni.

Šedesát odstínů šedi

Autorita státu bohužel momentálně každým dnem klesá a Slovensko kráčí ukrajinskou a gruzínskou cestou. Proevropská a prozápadní koalice vytvořila takový institucionální chaos, za který by se nemuseli stydět ani gruzínský exprezident Michail Saakašvili či jeho ukrajinský kolega Viktor Janukovyč.

Situace v bezpečnostních složkách Slovenska se nenese v duchu pozitivní změny slibované před parlamentními volbami na počátku roku 2020 a krátce po nich, jedině, že by tou změnou měla být anarchie. Takzvaná očista Slovenska přestala být černo-bílou záležitostí, jejíž cílem je boj proti korupci a prohnilému systému.

Dopravní policista. Ilustrační snímek
Osudná chyba. Navigace nasměrovala opilého Čecha do náruče rakouské policie

V posledních týdnech se na Slovensku jen prohlubují různé odstíny šedé, které svědčí o tom, že největší obětí tohoto boje proti korupci je běžný občan a důvěra v právní stát. 

Autor je šéfredaktorem slovenského ekonomického týdeníku TREND

Nová rubrika U sousedů
U sousedů. Přečtěte si, co se děje v Německu, Rakousku, Slovensku a Polsku.Co se děje u sousedůZdroj: DeníkV dnešní době víme často mnohem více o tom, co se děje na druhém konci světa, než co se děje těsně u našich hranic, v sousedních zemích České republiky. Proto jsme se rozhodli vám odlehčenou formou přinášet na tomto místě každou neděli zprávy o tom, co se děje „u sousedů“, tedy v Česku, Polsku, Německu a Rakousku. Informovat vás budou lidé, kteří buď v daných zemích žijí, jako Tomáš Skřivánek na Slovensku, Martin Kratochvíl v Polsku, nebo působí u hranic, jako Alexandr Vanžura v Děčíně, nebo Iva Haghofer u rakouských hranic na jižní Moravě. Za inspiraci k vzniku rubriky děkujeme panu Vladimíru Majerovi. Občas přispěji středoevropským pohledem do rubriky i já, evropský editor Luboš Palata. Přejeme hezké nedělní počtení.