„Podíl Slovenska na dodávkách zbraní (Kyjevu) nebyl ve skutečnosti až tak velký, a proto (rozhodnutí zastavit vojenskou pomoc Bratislavy) celý proces sotva ovlivní,“ řekl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov, než znovu obvinil Spojené státy, že svou pomocí Ukrajině přilévají olej do ohně.

„Hlavním hybatelem tohoto procesu vůbec není Kyjev, ale Spojené státy. Proto čím déle budou USA přilévat olej do ohně svými kroky, svou přímou angažovaností v konfliktu, tím déle bude pokračovat. Ale stejně to nebude schopno změnit chod událostí. Rusko dosáhne svých cílů,“ zdůraznil mluvčí Kremlu podle státní agentury TASS.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová jmenovala 25. října 2023 novou vládu v čele s premiérem Robertem Ficem
Čaputová jmenovala novou slovenskou vládu. Fico se počtvrté stal premiérem

Fico vystupoval proti vojenské pomoci Ukrajině už před zářijovými parlamentními volbami, které jeho strana Směr-sociální demokracie vyhrála. Dnes přislíbil, že nebude hlasovat pro žádné sankce proti Rusku, pokud by poškodily i Slovensko.

Slovensko do nástupu Ficovy vlády patřilo k silným podporovatelům Ukrajiny, které pomáhalo i vojenskými dodávkami, a rovněž se řadilo k zastáncům protiruských sankcí.

Ficův postoj znamená, že po Maďarsku je Slovensko druhou zemí Visegrádské skupiny (V4 - Česko, Maďarsko, Polsko, Slovensko), která odmítá dodávky zbraní na Ukrajinu.

Ficův postoj může poškodit slovenské zbrojovky

Komentátoři poukazují na to, že Ficův negativní postoj k vojenské pomoci Ukrajině by paradoxně mohl poškodit slovenské zbrojovky, které po hubených letech zažívají lepší časy právě kvůli oživení poptávky po jejich produkci v důsledku ruské vojenské invaze na Ukrajinu. Týká se to i vlajkové lodě slovenského zbrojního průmyslu, samohybných houfnic Zuzana 2. Ty se nyní pro Ukrajinu vyrábějí v rámci komerčního kontraktu.

Robert Kaliňák v doprovodu příslušníků Národnej kriminálnej agentury (NAKA), kteří jej vedou na výslech, duben 2022
Dva bizáry a Kaliňák. Ficovy nominace na ministry vyvolaly emoce

Slovenská státní firma Konštrukta-Defence na začátku srpna předala Ukrajině další dva kusy samohybných houfnic Zuzana 2. Jsou to první dělostřelecké soupravy z celkem 16, jejichž výrobu financují Dánsko, Norsko a Německo. Podle tehdejšího vyjádření slovenského ministerstva obrany všechny slíbené slovenské houfnice Ukrajinci dostanou do konce roku 2024.