Po rozhodnutí Čaputové bude SIS řídit její náměstek. Předseda úřednické vlády Ódor zvažuje možnost, že zástupce nynějšího ředitele SIS bude vést tuto instituci až do nástupu nového kabinetu, který vzejde ze zářijových předčasných parlamentních voleb.

Aláč po dřívějším výslechu na policii vinu v kauze popřel a tvrdil, že blíže se bude moci vyjádřit až poté, co bude zbaven mlčenlivosti.

Prezidentská kancelář uvedla, že v souladu s příslušným zákonem musí mít příslušník SIS dočasně pozbaven výkon služby, pokud by jeho další ponechání ve funkci ohrožovalo důležitý zájem státní služby a pokud je podezřelý, že se dopustil trestného činu.

Zuzana Čaputová v obležení novinářů. Ilustrační snímek
Razie na Slovensku: Žádný policejní převrat se nekoná, reagovala Čaputová

„Tyto důvody byly naplněné. Jeho ponechání ve výkonu státní služby by ohrožovalo důležitý zájem státní služby, kterým je efektivní fungovaní domácích a zahraničních partnerských vztahů založených na vzájemné důvěře,“ napsala prezidentská kancelář.

Podobně se k Aláčovi vyjádřil také Ódor. „Plně se ztotožňuji s názorem, že setrvání pana Aláče na pozici šéfa SIS by ohrožovalo dobré jméno státní služby doma i v zahraničí a podkopávalo vzájemnou důvěru,“ řekl premiér.

Pětice obviněných 

V kauze je obviněno celkově pět lidí včetně Aláčova předchůdce v čele SIS Vladimíra Pčolinského. Aláč i Pčolinský jsou stíhaní na svobodě a podle slovenských médií policie po dnešním výslechu propustila obviněného šéfa Národního bezpečnostního úřadu Romana Konečného. Ten je od minulého týdne s Pčolinským stíhán v případu, který souvisí a Aláčovou kauzou.

Podobný postup jako vůči Aláčovi zvolila Čaputová už předloni, kdy byl Pčolinský v jiné kauze obviněn z korupce. Pčolinský se pak vzdal funkce ředitele SIS, ve které ho následně vystřídal jeho tehdejší náměstek Aláč.

Čtvrteční akce elitní jednotky slovenské policie NAKA, kterou slovenská média označila za pokračování války v bezpečnostních složkách, zasáhla do probíhající předvolební kampaně. Proti výrokům bývalého předsedy vlády a šéfa nyní nejpopulárnější strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Roberta Fica, že jde o policejní převrat, se však ohradila řada politiků.

Štefan Hamran během tiskové konference
Velká razie na Slovensku. Policie obvinila i šéfa civilní tajné služby

Právě NAKA vyšetřuje také několik kauz z doby, kdy byl Směr-SD u moci; některé případy už soudy uzavřely potrestáním obžalovaných, několika stíhaných zase spolupracuje s policií.

NAKA se už předloni zabývala podezřením ze snahy zpochybnit vyšetřování sledované kauzy. Činnost NAKA v této záležitosti ale zastavila generální prokuratura a policejní inspekce následně obvinila čtyři vyšetřovatele NAKA, kteří skončili ve vazbě. Bratislavský krajský soud ale posléze tuto čtveřici propustil z vazby a jejich stíhání označil za neopodstatněné. Podle médií možné manipulace vyšetřování na NAKA zmiňovala i utajovaná zpráva SIS, jejíž pravdivost ale nynější vedení policie popírá.