Jeden z nejbohatších Slováků Haščák je vyšetřován v kauze údajného nelegálního obchodování s nahrávkami odposlechů ve zhruba 15 let staré korupční aféře zvané Gorila. Ta se týká podezření z uplácení vysokých slovenských politiků a úředníků Pentou. Finančník čelí obvinění z trestných činů podplácení a legalizace příjmů z trestné činnosti ve velkém rozsahu. V případě prokázání viny mu hrozí až dvacet let vězení.

Slovenská policie zadržela spolumajitele Penty Jaroslava Haščáka
Haščák se po zadržení vzdal výkonných funkcí v Pentě. Nahradí ho Child

Spolu s Haščákem byl v kauze obviněn také bývalý ředitel kontrarozvědky slovenské civilní tajné služby (SIS) Ľubomír Arpáš, který je ve vazbě v jiném případu, a také Arpášova choť. Tu soud první instance poslal do vazby spolu s Haščákem a také ji nejvyšší soud nyní propustil na svobodu.

Nahrávky ze SIS

Policie podle dostupných informací z médií podezírá Arpáše z toho, že vynesl z SIS nahrávky z odposlechů bytu, kde se Haščák setkával s politiky a úředníky a kde se hovořilo o provizích či úplatcích. Nahrávky údajně Arpáš prodal Haščákovi tak, že Arpáš spolu s chotí, rovněž někdejší příslušnicí SIS, založili společnost, která dostala od jedné firem pod kontrolou finančníka 194.000 eur (pět milionů korun) za fiktivní analýzy a poradenské služby.

Pochybnosti v souvislosti s informacemi o úniku nahrávky z SIS dříve ale vyslovil její nynější šéf Vladimír Pčolinský. Tvrdil, že si není jistý, že Arpáš měl přístup k zvukovému záznamu ze zmíněné aféry.

Spolumajitel finanční skupiny Penta Jaroslav Haščák.
Slovenský soud poslal stíhaného finančníka Haščáka do vazby

Nahrávka o délce zhruba 39 hodin z odposlechů v aféře Gorila unikla na internet předloni. V roce 2018 ji zajistila slovenská policie při domovních prohlídkách stíhaného podnikatele Mariana Kočnera.

Korupční aféra vypukla na konci roku 2011, kdy na internetu někdo zveřejnil dokumenty s názvem Gorila, které podle nepotvrzených informací vypracovala SIS na základě odposlechů bytu v širším centru Bratislavy. Podle dokumentů Penta výměnou za úplatky získala vliv na privatizaci a na chod některých podniků. Penta nekalé jednání v případu od začátku popírá.

Penta Investments je vlastníkem vydavatelství Vltava Labe Media, které vydává regionální Deníky a Deník.cz.