V cestovatelském systému Drozd je zaregistrováno 599 českých turistů ve Slovinsku. České velvyslanectví v Lublani nemá po povodních z minulého týdne informace o zraněných Češích, někteří však uvízli v ubytovacích zařízeních a čekají na zprovoznění cest. ČTK to sdělil mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake. Několik českých turistů se podle něj zprvu neozývalo rodinám, během víkendu se ale všichni pohřešovaní ohlásili, dodal.

Ve Slovinsku má Čedok tento týden asi sto zákazníků. „Naši klienti se nemuseli vlivem silných dešťů a povodní evakuovat, dotkla se jich jen některá omezení v dopravě. U poznávacího zájezdu jsme potom částečně upravili program, a skupina se tak pohybovala v nezasažených oblastech,“ řekla Pavlíková.

Pohled na zaplavenou obchodní čtvrť poblíž města Kamnik ve Slovinsku
Drama ve Slovinsku: Záchranáři vysvobodili těhotnou ženu, sami přišli o základnu

Na Sardinii má Čedok aktuálně zhruba dvě stě zákazníků, za celý rok tam s CK odcestuje několik tisíc lidí. „Na Sardinii se jedná podle našich informací o lokální požár na severovýchodě ostrova, v dostatečné vzdálenosti od míst a hotelů, kde máme ubytované klienty,“ uvedla Pavlíková. Doplnila, že v případě Slovinska ani Sardinie klienti dosud nežádali změnu zájezdu.

Ve Slovinsku pokračují v dovolené také klienti CK Travel Family. „Jsme v kontaktu s našimi dodavateli služeb a ubytování. Pokud by situace nedovolila klienty ubytovávat, hotely bychom dočasně z nabídky vyřadili,“ sdělila ČTK ředitelka Blanka Hrubá.

Záplavy ve Slovinsku:

Zdroj: Youtube

Přibližně dva tisíce klientů ročně do Slovinska odbaví CK České kormidlo, v těchto dnech jich je tam asi stovka. Nikdo se však nenachází v oblastech, kde zuří záplavy, uvedl mluvčí Aleš Kotek. Pobyty na Sardinii CK Travel Family ani CK České kormidlo podle svých mluvčí nenabízí.

„Situaci v obou zemích samozřejmě sledujeme, naštěstí ale ani v jedné neohrožuje naše klienty. Ve Slovinsku máme klienty u moře, kde je situace klidná,“ řekl mluvčí CK Fischer Jan Bezděk.

Bilance neštěstí může dále růst 

Záchranáři objevili další dvě oběti povodní, které v minulých dnech Slovinsko postihly. Celkový počet mrtvých tak stoupl na šest, ale bilance může nadále růst, protože záchranné týmy se ještě nedostaly do některých odříznutých oblastí. Hrozí navíc sesuvy půdy. Informovala o tom slovinská média. „Všechny vyzýváme, aby zůstávali ve zděných stavbách a zbytečně se nevydávali do nebezpečného terénu,“ řekl Drake.

Pohled na škody způsobené povodněmi ve slovinském Prevalje 6. srpna 2023.
Zachraňoval děti, jeho dům zatím ničila voda. Slovinsko po záplavách sčítá mrtvé

Všechny požáry na Sardinii se podařilo uhasit či dostat pod kontrolu, prohlásil radní kraje Sardinie pro ochranu přírody Marco Porcu. O víkendu si požáry vynutily evakuaci šesti stovek lidí a zničily stovky hektarů.

Požáry na Sardinii:

Zdroj: Youtube