Má jen 16 milimetrů, ale dokáže přivést lidi k šílenství. Řeč je o malém páchnoucím hmyzu kněžici mlhovité (Raphigaster nebulosa), která nyní „terorizuje“ Chorvatsko. Lidé tam o ni zakopávají takřka na každém kroku.

„To už je neúnosné. Každý den najdu u mě doma několik páchnoucích kněžic, o terase nemluvě. I když vím, že nejsou nebezpečné, mám pocit, že obsadily můj domov. Jelikož je pěkné počasí, nechávám během dne otevřená okna nebo balkonové dveře, což se zdá být tou nejlepší pozvánkou pro páchnoucí hmyz,“ svěřila jedna ze čtenářek chorvatskému webu Dnevnik.hr.

Černá vdova je jedním z nejjedovatějších pavouků světa
Chorvatský ostrov Rab zaplavily černé vdovy. Jejich kousnutí může být smrtelné

Situace došla až tak daleko, že malý páchnoucí hmyz lidé nacházejí i v posteli. Entomoložka Lucija Šerić Jelaská ze záhřebské přírodovědecké fakulty připisuje výskyt obtížného hmyzu současným nižším teplotám na Balkáně. „Hledá teplé a skryté místo, kde by mohl přezimovat,“ vysvětlila vědkyně.

Hledají místo k přezimování

Podle ní se však lidé nemusí bát, že by se jim hmyz v domovech přemnožil. „Během podzimu a zimy hledají pouze místo k zimnímu spánku a teprve na jaře začíná jejich rozmnožování,“ doplnila pro chorvatský web Jelaská.

Nejnebezpečnější zvířata v Chorvatsku:

Zdroj: Youtube

Aby se lidé vyhnuli nezvané návštěvě, radí deník pořídit si do oken sítě. Podle oslovených odborníků by si také měli před dům umístit žluté předměty, ke kterým se hmyz bude slétat. Kněžice totiž milují žlutou barvu.

Při jejich sběru pak experti radí je nerozšlapávat. Tento hmyz totiž při obraně vypouští velmi páchnoucí tekutinu.