Mladý zaměstnanec čerpací stanice ve městě Idar-Oberstein (spolková země Porýní-Falc) přišel o život po potyčce se zákazníkem. Informovala o incidentu v pondělí německá policie. Konflikt se měl týkat koronavirových opatření, konkrétně ochrany dýchacích cest v uzavřených prostorách.

Podle policejní zprávy jde o devětačtyřicetiletého muže, který měl zaměstnance zastřelit, protože si nechtěl nasadit roušku, což po něm pumpař vyžadoval, informuje německý server Deutsche Welle.

Co přesně se stalo?

Zákazník měl vejít v sobotu večer do prostor benzinové pumpy za účelem nákupu, na obličeji přitom neměl roušku. Podle státního zástupce Kaie Fuhrmanna si na čerpací stanici šel koupit pivo, konkrétně dvě balení po šesti. Dvacetiletý zaměstnanec ho vyzval, aby si ochranu obličeje nasadil. To údajně vedlo k hádce, po které měl podezřelý z pumpy odejít.

Podle policie se však zhruba po hodině vrátil. Tentokrát roušku měl, ale měl si ji opět sundat, což vedlo k dalšímu konfliktu. Následně podezřelý vytáhl revolver a zaměstnance zastřelil.

Oběť měla následně podlehnout fatálnímu průstřelu hlavy, uvedl pro agenturu DPA Fuhrmann. Po střelbě měl podezřelý utéct.

Co tvrdí podezřelý?

Policie následně dorazila na místo činu a po podezřelém začala pátrat. Následující den se však střelec sám přiznal na policejní stanici. Muž měl údajně policii sdělit, že je proti koronavirovým opatřením a že ho pandemie velmi stresuje, doplnil Furhmann.

Střelec se cítil zatlačen do kouta a "neviděl jiné východisko.". Podezřelý pokládal pumpaře za "odpovědného za celkovou situaci, protože vymáhal pravidla," dodal podle Deutsche Welle Fuhrmann.

Podle serveru RP-Online.de, na který na Twitteru odkázala agentura DPA, byla vražedná zbraň i střelivo u podezřelého doma zajištěno policií. Střelec však není držitelem zbrojního pasu, původ zbraně je tak nejasný. Podezřelý je v současné době ve vazbě. Jde o místního Němce.

Policejní oddělení města Tervír uvedlo, že se jedná o první kriminální incident ve spolkové zemi Porýní-Falc ve spojitosti s koronavirovými opatřeními.

Starosta města Idar-Oberstein Frank Frühauf (CDU) řekl, že je činem zděšen. "Je to opravdu nepředstavitelný, příšerný čin," uvedl. "Takový čin je bezprecedentní. Bude to trvat, než se s ním smíříme," dodal. Podle serveru RP-Online.de nosí místní lidé na čerpací stanici květiny a věnce.

Podle levicové političky Susanne Hennig-Wellsowové je třeba prošetřit, proč měl muž zbraň, zda jednal sám či zda šířil své myšlenky ve fórech na internetu.