Ne, španělští muži nezačali menstruovat, ale tamní levicová vláda konečně vyslyšela argumenty lékařů a ženských organizací a k tomuto kroku sáhla.

„Chystáme se zákonem uznat právo žen s bolestivou menstruací na zvláštní dočasné zdravotní postižení, které bude už od prvního dne proplácet stát,“ uvedla na twitteru ministryně pro rovnost Irene Montero z levicové strany Podemos, která je spolu se socialisty součástí vládní koalice. Menstruační zdravotní dovolená bude také osvobozena od spoluúčasti zaměstnavatele.

Medvěd hnědý. Ilustrační foto.
Medvědice na Slovensku zaútočila na turisty. Muž měl přijít o kus obličeje

Proti přijetí zákona se postavila opozice, která tvrdí, že těžká menstruace je zdravotní problém a jako takový by měla být řešena. Vůdce opozice, konzervativec Alberto Núñez Feijóo, v pátek prohlásil, že jeho postoj je jasný a neměnil by současný systém. „Nemocenské dávají lékaři, protože velmi dobře vědí, ve kterých případech je to vhodné a kdy ne,“ uvedl Feijóo.

Oprávněný důvod k nemocenské

Pokud bude zákon ve Španělsku schválen, bude tato země první v Evropě, kde něco takového vstoupí v platnost. V Itálii byl podobný návrh předložen v roce 2016, ale podle serveru Euractiv, který zprávu o menstruačním zákonu ve Španělsku přinesl, nebyl nikdy schválen. 

Legislativa vyvolala podle Euractivu ve Španělsku mnoho kontroverzí a debat, protože gynekologové a rodinní lékaři naléhali na lidi a média, aby nebagatelizovali problém těžké menstruace a jejích průvodních zdravotních potíží, kterým trpí mnoho žen.

Benátské kanály a zákoutí lákají množství návštěvníků. Kromě koronavirové pauzy je ale jimi město přetíženo tak, že je to pro místní už neúnosné. Od roku 2023 si tak turisté budou muset návštěvu města zarezervovat a zaplatit vstupní poplatek.
Do Benátek na jeden den? Od příštího roku pouze za vstupné, rozhodlo město

V prohlášení pro tiskovou agenturu EFE vedoucí oddělení zdraví žen ve španělské Společnosti všeobecných a rodinných lékařů Lorenzo Armenteros uvedl, že menstruační bolest je oprávněným důvodem pro nemocenskou a že zákon umožní, aby zdravotní volno bylo pravidelně poskytováno ženám, které postihují tyto zdravotní problémy.

V Japonsku už od roku 1947, v Česku dodnes ne

Španělsko však nebude první na světě, které zavede menstruační zdravotní dovolenou. Mimo Evropu je takové právo uznáno v Japonsku a to dokonce od roku 1947. Podobnou zákonnou možnost mají také ženy v Jižní Koreji, na Tchaj-wanu, ale také Indonésii, nebo dokonce v Zambii.

V Česku podobná možnost uzákoněna není. Když ale před několika lety televize Nova dělala v souvislosti s podobným zákonem, který se neúspěšně pokoušela prosadit již zmíněná Itálie, namátkovou anketu mezi Čechy, zjistila, že zákon v tomto smyslu má překvapivou podporu jak mezi českými ženami, tak kupodivu i mezi muži.

Někteří osvícenější zaměstnavatelé v Česku už dnes umožňují brát si den placeného volna na počátku menstruace.