Podle vyšetřovatelů tři z 11 podezřelých zřejmě zmanipulované fotky vytvořili a další byli ve skupině, kde se fotografie šířily. Ti, kteří jsou mladší 14 let, nemohou být trestně stíháni, uvedl El País.

Podle španělského deníku zatím nelze přesně říci, z jakých činů budou tito podezřelí obviněni. Může jít o šíření či držení pornografického materiálu nebo narušení morální integrity nezletilých.

Zaslání intimních fotografií neznámému člověku může mladým ženám pořádně zavařit. Co ale dělat, když dívky žádné fotky nevytvořily, ale ty se přesto začnou šířit?
Posměch ve škole, ponížení. Dívky kdosi svlékl pomocí AI, matky obětí se spojily

Vyšetřování ještě nebylo uzavřeno, zatím se policii přihlásili rodiče 21 dívek, které se staly obětí manipulace s fotkami. Podle španělských médií šlo o dívky ve věku 11 až 17 let. Podle místního zpravodajského serveru El Espaňol některé z dívek vypověděly, že na své falešné fotky narazily už v červnu, ale bály se o tom mluvit.

„Pravděpodobně šlo o hru několika kluků, ale neuvědomují si, jakou újmu způsobují. Jako otce mě to bolí a jsem také pobouřen. Doufám, že to pomůže ke změně legislativy, aby tyto internetové činy mohly být stíhány,“ řekl José Ramón Paredes.

Zdroj: Youtube

Podle španělského zpravodajského serveru El Confidencial chlapci asi použili aplikaci, za niž se platí kryptoměnou token.

Kvůli fotkám dívku někdo vydíral

Skandál kolem falešných fotek ve městě Almendralejo, které má asi 33 tisíc obyvatel, vypukl zhruba před týdnem. Několik nezletilých dívek se ve škole od svých spolužáků dozvědělo, že na sociální síti Instagram či v aplikaci WhatsApp jsou „jejich fotky“, na nichž jsou nahé. Některé se svěřily rodičům, kteří si to pak řekli mezi sebou a posléze kontaktovali policii.

Ilustrační snímek
Polskem hýbe církevní skandál. Kněží na párty pozvali prostituta, ten zkolaboval

Jedna z matek vypověděla, že její dceru nafotil někdo na volejbalovém tréninku a fotografie pak upravil pomocí umělé inteligence. Vytvořil tak fiktivní fotky, na nichž byla dívka nahá. V jednom případě se dokonce někdo snažil teprve 12letou dívku vydírat prostřednictvím zmanipulovaných fotek na falešném instagramovém profilu.