„Slyšeli jsme velkou ránu,“ popsal v rozhovoru pro agenturu Reuters první okamžik úterní tragické čelní srážky dvou vlaků u města Larissa osmadvacetiletý Stergios Minenis, kterému se podařilo v pořádku dostat z poničeného vagonu.

Takové štěstí ovšem neměly desítky dalších cestujících v předních soupravách, jež byly z větší části zničeny. „Převraceli jsme se ve voze, dokud jsme neskončili na boku. Poté nastala panika. Z poničené konstrukce byly vidět kabely, vše kolem začalo hořet,“ uvedl.

Srážka vlaků u řeckého města Larisa, 1. března 2023
Při srážce dvou vlaků v Řecku zahynulo téměř 40 lidí. Zraněných jsou desítky

Chaos začal během několika sekund. „Lidé křičeli, někteří byli uvěznění a nemohli se dostat ven,“ popsal Minenis.

Také britská stanice BBC získala svědectví některých cestujících, jež popsali chaotické scény po nehodě. „Báli jsme se, že umřeme,“ řekl jeden z nich, který si nepřál uvést své jméno.

Tragická srážka vlaků u řeckého města Larissa, 1. března 2023. Desítky lidí zemřely, další desítky se zranily.Tragická srážka vlaků u řeckého města Larissa, 1. března 2023. Desítky lidí zemřely, další desítky se zranilyZdroj: Profimedia

„Okna se rozbila ihned po nárazu. Naše kupé skončilo nakloněné, jako bychom se měli převrátit,“ uvedl Giannis Antonoglou, který v tu dobu seděl v pátém vagonu.

Pro řeckou televizi Skai promluvil o svém štěstí i další ze svědků, jenž si nepřál být jmenován. I on popsal pohled na zničené vlakové soupravy v plamenech, v nichž byli uvěznění vyděšení lidé. Jiní přeživší BBC sdělili, že museli nejdřív rozbít okna svými těly nebo zavazadly, než se dostali ven ze zadních vagonů.

Dva vlaky se před 25 lety srazily v americkém Marylandu v takové rychlosti, že zasahující hasiči nebyli schopni rozeznat, kde končí jeden vlak a začíná druhý
Nehoda vlaků v Marylandu: srážku studenti přežili, pak ale uvízli v ohnivé pasti

„Otřes byl ohromný. Bylo to jako zemětřesení,“ pověděl Angelos Tsiamouras řecké televizi ERT. Jeden z přeživších pak pro deník Protothema uvedl, že se při nehodě nezranil, ale měl na sobě krev někoho jiného.

„Byla to velmi silná srážka,“ prohlásil ve státní televizi guvernér regionu Thesálie Kostas Agorastos. „Vlaky totiž jely vysokou rychlostí. Strojvedoucí nevěděli, že se k sobě blíží,“ sdělil. Dodal, že první čtyři vagony osobního vlaku vykolejily. Dva z nich začaly hořet následkem prakticky úplné destrukce.

Stále se pohřešuje několik osob

Požár byl opravdu silný. Mluvčí hasičů Vassilis Varthakogiannis podle BBC uvedl, že teplota uvnitř prvního vagonu dosáhla 1300 stupňů Celsia. „To ztěžuje identifikaci osob, které byly uvnitř,“ vysvětlil. Ještě ve čtvrtek ráno se v troskách našlo sedm ohořelých těl.

Zdroj: Youtube

Když se rozednilo, desítky záchranářů za pomoci jeřábů zvedaly ohořelé zbytky vykolejených vagonů a pátraly po dalších obětech. „Nikdy v životě jsem nic takového neviděl. Ještě pět hodin po nehodě jsme nacházeli těla,“ řekl agentuře AFP záchranář zasahující na místě.

Zhruba dvacet lidí se stále pohřešuje. Podle úředníků však někteří mohli z místa nehody odejít. Jedna žena řeckému kanálu ANT1 řekla, že její třiadvacetiletý bratranec, který krátce před srážkou vlaků telefonoval se svou matkou, je stále nezvěstný.

Tragická srážka vlaků u řeckého města Larissa, 1. března 2023. Desítky lidí zemřely, další desítky se zranily.Tragická srážka vlaků u řeckého města Larissa, 1. března 2023. Desítky lidí zemřely, další desítky se zranilyZdroj: Profimedia

V podobné nejistotě byl i Nikos Makris s manželkou. Jejich švagrová, která byla na návštěvě u rodiny v Aténách, jela v jednom z předních kupé. „Je nezvěstná. Na výsledky testů DNA čekáme od brzkých ranních hodin,“ řekl agentuře Reuters. Dodal, že rodina bude mít štěstí, pokud švagrovou bude možné pohřbít.

Agentura také uvedla, že se v přízemí nemocnice tísnili další lidé. Mnozí byli v slzách, jiní rozzlobení. „Za tohle nějaký bastard zaplatí,“ vykřikl údajně jeden z příbuzných oběti.

Osobní motorový vlak po srážce
Třicet let od srážky vlaků u Spálova: Lidé umírali v plamenech, únik byl marný

Mnozí z 350 cestujících v osobním vlaku byli dvacetiletí studenti, kteří se vraceli do Soluně po prodlouženém víkendu, v němž lidé slavili pravoslavný řecký půst. Sedmdesát lidí bylo se svými zraněními ošetřeno v nemocnici, z toho šest bylo přijato na jednotku intenzivní péče. O život přišlo 46 osob.

Vyšetřování nehody pokračuje

Osobní vlak jel z Atén do Soluně, když se krátce před půlnocí čelně srazil s nákladním vlakem. Nehoda je označována za nejhorší železniční neštěstí, jaké kdy Řecko zažilo. Policie zahájila vyšetřování a uvedla, že v Larisse zatkla místního 59letého přednostu stanice. Ten čelí obvinění ze způsobení smrti a těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Muž však podle informací BBC obvinění odmítl a tvrdil, že se jednalo o technickou závadu.

Železniční neštěstí ve Studénce, místo tragické nehody rychlíku EuroCity, srpen 2008.
Vlakové neštěstí ve Studénce: po čtrnácti letech padl definitivní rozsudek

Ministr dopravy Kostas Karamanlis dle tamních médií ve středu uvedl, že přesný počet mrtvých je stále nejasný. Později toho dne pak kvůli neštěstí na železnici rezignoval. Přitom prohlásil, že převezme odpovědnost za dlouhodobé selhání úřadu při nápravě železničního systému, který podle něj není vhodný pro 21. století.

Ve středu večer pak kvůli nehodě v několika řeckých městech vypukly demonstrace. Protestující kritizovali tamní vládu za špatnou infrastrukturu. Zástupce železničních odborů deníku Kathimerini řekl, že mezi Aténami a Soluní signalizace nebezpečí nefunguje, rovněž na trati chybí elektronický varovný systém.

Zdroj: Youtube

ČTK s odkazem na tamní zdroje uvedla, že zaměstnanci železnic v Řecku na čtvrtek vyhlásili 24hodinovou stávku. Přidali se k nim i zaměstnanci aténského metra, kteří si stěžují na stejné problémy.

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis místo tragédie navštívil. Poté slíbil, že zjistí, co se stalo, a zajistí, aby se to už nikdy neopakovalo. V zemi vyhlásili třídenní státní smutek.