Cintula byl ve středu zadržen ochrankou a policií bezprostředně po útoku na Fica po výjezdním zasedání vlády v Handlové, která leží nedaleko Banské Bystrice. Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok uvedl, že útočník na Fica vystřelil pětkrát; ministr obrany Robert Kaliňák dnes upřesnil, že premiér utrpěl čtyři střelná zranění.

Zranění devětapadesátiletého ministerského předsedy jsou označována jako závažná a Fico je nyní po pětihodinové operaci ve stabilizovaném, ale stále vážném stavu v banskobystrické nemocnici.

Kdo je muž, který chtěl zabít slovenského premiéra:

Zadržení útočníka, který postřelil slovenského premiéra Roberta Fica.
Kdo je muž, který postřelil Fica: Amatérský básník, kterého zbili v supermarketu

Podezřelý se nachází v cele Národní kriminální agentury v Nitře. Podle Markízy mu v případě odsouzení hrozí trest odnětí svobody ve výši 25 let až doživotí. Televize Markíza dnes na svém webu také napsala, že podezřelý už koncem dubna proti Ficově vládě protestoval na jejím výjezdním zasedání v Dolné Krupé nedaleko Trnavy.

Ve středečním videu, které se objevilo na internetu, spoutaný Cintula říká, že nesouhlasí s politikou vlády, a zmiňuje například její postup vůči RTVS - veřejnoprávní televizi a rozhlasu. RTVS dnes uvedla, že kvůli zpřísnění bezpečnostních opatření dočasně uzavřela výstavní prostor v budově Slovenského rozhlasu v Bratislavě.

Zdroj: Youtube

Únik videa z policejní stanice s podezřelým se také vyšetřuje, uvedl slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok. Na odpolední tiskové konferenci řekl dále, že ho mrzí, že unikla i lékařská zpráva o stavu premiéra. Spolu s ministrem obrany Robertem Kaliňákem také kritizovali novináře, že právě uniklé video je zajímá nejvíce.

Slovenský ministr vnitra: Atentát na Fica byl politicky motivovaný

Atentát na slovenského premiéra Roberta Fica byl politicky motivovaný, prohlásil dnes slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok. Útočníkovi podle něj vadila vládní politika, o které čerpal informace z médií. Byl to „osamělý vlk“, který nebyl členem žádného radikálního politického uskupení. Šutaj Eštok také uvedl, že bezpečnostní opatření před atentátem byla na maximální možné úrovni. Policie podle něj vyšetřuje už 32 podezřelých, kteří schvalovali trestný čin namířený proti Ficovi.

Policie podle ministra pracuje s jedinou verzí, a sice, že útok byl politicky motivovaným činem. „Důvody, proč šlo o politicky motivovaný pokus o úkladnou vraždu, jsou, jak to řekl sám podezřelý, mediální informace, kterými disponoval,“ je přesvědčen Šutaj Eštok.

Přečtěte si reportáž z Bratislavy jen pár hodin po útoku na Roberta Fica:

Noční Bratislava pár hodin po atentátu na premiéra Roberta Fica.
Fico bojoval o život, Slovensko hrálo hokej. Nezájem lidí občas šokoval

Podezřelý se podle něj intenzivně věnoval politickému dění a vadila mu řada kroků Ficovy vlády, včetně zrušení Úřadu speciální prokuratury, zastavení vojenské pomoci Ukrajině či změny ve veřejnoprávní televizi.

„Můžu potvrdit, že podezřelý není členem žádné radikalizované politické skupiny, ani pravicové, ani levicové, že jde o osamělého vlka, jehož kroky a konání se urychlily po prezidentských volbách,“ řekl dále ministr, podle něhož byl podezřelý nespokojený s výsledkem hlasování, v němž vyhrál vládou podporovaný Peter Pellegrini. „Tehdy se rozhodl konat“.

Zadržení útočníka, který postřelil slovenského premiéra Roberta Fica.Zadržení útočníka, který postřelil slovenského premiéra Roberta Fica.Zdroj: Profimedia

Šutaj Eštok ve svém vystoupení kritizoval média, která by si podle něj měla nastavit zrcadlo. Vyzval politiky, média i občany, aby „přestali vyhrocovat situaci“. Policie podle něj má informace o nových výhrůžkách určených politikům i novinářům. Upozornil, že policie bude postupovat rázně a nekompromisně.

Ministr také odmítl kritiku na adresu bezpečnostních složek, kterým někteří odborníci vyčítají podobu ochranných opatření před útokem na Fica i samotný zákrok ochranky během atentátu.