Střelec, jehož motiv zatím není známý, použil ruční palnou zbraň, na niž měl povolení blízký příbuzný. Policie případ vyšetřuje jako vraždu a pokus o vraždu. Vzhledem k tomu, že je podezřelému 12 let, není trestně odpovědný, podotkla policie.

Policie dále uvedla, že podezřelý se při předběžném výslechu k útoku přiznal a bude vyšetřován pro podezření z vraždy a pokusu o vraždu. Bude svěřen do péče sociálního zařízení, protože dítě nemůže být posláno do vazby, dodala policie.

Po pádu laviny ve Švýcarsku zemřeli tři lidé:

Lavina. Ilustrační snímek
Ve švýcarském Zermattu se utrhla lavina. Neštěstí nepřežili tři lidé

Podezřelý, který je podle policie žákem školy, byl zadržen na severu Helsinek, zbraň měl stále u sebe. Zatýkání na helsinském předměstí Siltamaki se obešlo bez dalšího násilí.

Oběť a zranění byli žáky šesté třídy; stejně jako střelec to byli Finové, dodala policie. „Zranění obou obětí, které byly převezeny do nemocnice, jsou vážná,“ řekl komisař kriminální policie Marko Sarkka.

Premiér Petteri Orpo na síti X označil střelbu na základní škole za hluboce šokující. Zároveň vyzval rodiče, aby uklidnili své děti a pomohli je zbavit strachu z dalších podobných útoků. „Chci říci dětem a mladým lidem v celém Finsku, že finské úřady a zaměstnanci škol dělají každý den maximum pro to, aby zabránili takovýmto událostem,“ řekl Orpo.

Muž držel v nizozemském baru rukojmí: 

Policisté v nizozemském Ede zasahují před barem, kde muž držel rukojmí. Na snímku je vidět pravděpodobný pachatel, který po propuštění rukojmích vyšel z budovy a policii se vzdal
Drama v nizozemském Ede: Muž držel v baru rukojmí a hrozil bombou

Finská ministryně školství Anna-Maja Henrikssonová neudržela slzy, když před novináři hovořila o útoku. „Jedno 12leté dítě se nikdy znovu nevrátí ze školy domů,“ zdůraznila.

Diskuze o zpřísnění zákona 

Střílelo se ve škole Viertola, kterou navštěvuje asi 800 žáků. Škola poskytuje základní vzdělání pro žáky 1. až 9. třídy. Ve škole pracuje asi 90 lidí.

Předchozí případy střelby ve školách vedly ve Finsku k diskusi o nutnosti zpřísnění zákona o držení zbraní. Tyto debaty rozproudil především čin 18letého studenta Pekky-Erika Auvinea, který v listopadu 2007 zastřelil na střední škole Jokela v jihofinské Tuusule osm lidí a poté sebe. O rok později, v roce 2008, další student, 22letý Matti Saari, zastřelil na střední škole v Kauhajoki deset lidí. Zákon o držení zbraní byl zpřísněn v roce 2010.