„Nechte mě říct oficiálně a otevřeně - ve Švédsku by mohla být válka,“ prohlásil ministr civilní obrany Carl-Oskar Bohlin na konferenci v Sälenu. Kritizoval tam nedostatečný rozvoj obrany země. „Pro národ je mír příjemným společníkem již téměř 210 let, a pro lidi se stal konstantou. Ale utěšování se tímto závěrem je nyní nebezpečné,“ pokračoval.

Jeho výrok podpořil vrchní velitel armády generál Micael Bydén, který podle BBC dodal, že všichni občané by se na tuto možnost měli psychicky připravit.

Švédsko usiluje o vstup do NATO:

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
Erdogan předložil do parlamentu ratifikaci vstupu Švédska do NATO

Stejné varování pronesl i švédský ministr obrany Pål Jonson. „Války na Ukrajině a Blízkém východě naznačily, že svět se stal ještě nebezpečnější než před rokem. Ozbrojený útok na Švédsko nemůžeme vyloučit. Vážnost situace vyžaduje jasnou vizi, schopnost jednat a vytrvalost,“ citoval jeho vyjádření server Newsweek.

Ministr zároveň obvinil Rusko z úsilí zlikvidovat Ukrajinu a ze snahy vytvořit Evropu s nárazníkovými státy a zájmovými sférami. „V minulosti jsme to již zažili, a proto nesmíme dopustit, aby v takové Evropě vyrůstaly naše děti,“ řekl.

Švédský ministr prohlásil, že se země má připravit na válku:

Zdroj: Youtube

Jonson představil obranný plán, který má posílit vliv země jako spojence NATO. Švédsko má vybudovat silnější armádu, rozšířit zásoby munice potřebné pro případné zásobování obranné linie, inovovat strategii pro dosažení technologické převahy na bojišti, a urychlit růst obrany.

Lidé panikaří, Kreml se směje

S projevy vládních činitelů nesouhlasí opoziční politici a obvinili ministry z šíření paniky. „Situace je vážná, ale válka není za dveřmi,“ sdělila dle BBC pro švédskou televizi bývalá premiérka Magdalena Anderssonová. Ministr Bohlin i generál Bydén na nařčení reagovali v listu Aftonbladet, že nechtěli znepokojit lidi, ale ambicí bylo přimět obyvatele, aby se zamysleli nad svou odpovědností, a uvědomili si, co se skutečně mimo hranice děje.

Před hrozbou Ruska nedávno varoval i švédský ministr zahraničí Tobias Billström:

Zdroj: Youtube

Švédové jsou ale vystrašení. Organizace na ochranu práv dětí Bris pro BBC uvedla, že její národní linka důvěry obvykle nepřijímá hovory o možnosti války. Během týdne však zaznamenala nárůst znepokojených telefonátů od mladých lidí, kteří viděli zprávy nebo příspěvky na TikToku.

Na slova švédských představitelů zareagovali i Rusové. „Švédsko je první zemí v Evropě, kde panuje protiruská paranoia,“ napsal na Telegramu ruský senátor Alexej Puškov.  

Válka je možná za určitých podmínek

Odborník na obranu Oscar Jonsson pro BBC uvedl, že tón varování představitelů je jako bouře ve sklenici vody. „Většina slov vyplývá z frustrace, že se pro budování civilní a vojenské obrany dělá příliš málo,“ řekl. Dodal, že válka je sice možná, ale nejdřív by Rusko muselo ukončit konflikt na Ukrajině, získat dostatek času na obnovu armády a přezbrojení bojových sil, a především Evropa by musela ztratit vojenskou podporu Spojených států amerických.