Mimořádné rozhodnutí organizátora Barracuda Music zrušit vídeňské koncerty zaskočilo zejména fanoušky Taylor Swiftové, kteří na její vystoupení čekali dlouhé měsíce. Jen den před prvním koncertem se dozvěděli, že kvůli hrozbě teroristického útoku svou oblíbenou interpretku na předposlední zastávce jejího turné v Evropě neuvidí.

Zatčený mladík měl podle rakouských médií v plánu zaútočit na stadion Ernsta Happela podomácku vyrobenou výbušninou. V posledních dnech se radikalizoval na internetu a současně se podle informací rakouského deníku oe24.at v minulosti přihlásil k teroristické organizaci Islámský stát (IS), přesněji ke skupině z oblasti Chorásán. Teroristé z této brutální odnože mají na svědomí březnový útok na návštěvníky koncertu v Moskvě.

Policisté kromě něj zadrželi ještě druhého podezřelého, ke kterému nezveřejnili více informací. Klíčové vodítko k plánovanému teroristickému útoku dodala podle rakouských médií americká rozvědka.

| Video: Youtube

Zklamaní fanoušci známé popové zpěvačky popsali prázdnotu a nespravedlnost, kterou po zrušení vystoupení cítili.

„Tato komunita je symbolem tolerance, inkluze a radosti. Zrušení koncertů bylo z hlediska bezpečnosti správné rozhodnutí, zklamání se ale nedá vyjádřit slovy,“ citoval deník Krone Stefanii, jednu ze „Swifties“, jak si sami fanoušci říkají.

Soudržnost fanoušků Taylor Swiftové se ukazuje i na vyrábění náramků přátelství, které si mnozí na koncertech vyměňují. Skutečnost, že se do hledáčku teroristů dostal právě její koncert, si někteří vysvětlují tím, že obdivovatelé zpěvačky jsou především ženy a lidé z LGBTQ komunity.

Obrana svobody a demokracie

K situaci se vyjádřili i místní politici, mezi nimiž byl i rakouský kancléř Karl Nehammer. Ten na svém profilu na sociální síti X poděkoval za intenzivní spolupráci policie a zpravodajské služby DSN se zahraničními službami, díky které byla podle něj hrozba útoku včas identifikována, čímž se předešlo tragédii.

Podle portálu oe24.at popsal Nehammer situaci jako velmi vážnou. „Islamistický terorismus ohrožuje bezpečnost a svobodu v mnoha západních zemích. Právě proto se nevzdáme svých hodnot, jako jsou svoboda a demokracie, ale budeme je bránit ještě důrazněji,“ vyjádřil se.

Lídr Sociálně demokratické strany Rakouska Andreas Babler doplnil, že lidé nikdy nesmí dopustit, aby je teror rozděloval, vyvolával strach a oslaboval demokracii.

I podle politiků je pro fanoušky celá situace hořkým zklamáním. „Mnohým se dnes rozplynul sen. Během tří večerů ve Vídni měly desetitisíce fanoušků zpěvačky Swiftové společně oslavit život. Je mi moc líto, že vám to bylo odepřeno. Swifties drží při sobě, nenávist a teror jejich pouto nemohou zničit,“ napsal na sociální síť rakouský politik Werner Kogler.

Koncerty jsou snadným cílem teroristů

Organizátoři uvedli, že nebudou hledat náhradní termín pro zrušené koncerty turné The Eras Tour. Fanouškům však do deseti dnů vrátí zpět peníze za vstupné. Každého koncertu se mělo zúčastnit až 65 tisíc lidí, celkově jich mělo dorazit přibližně 170 tisíc. Organizátoři také očekávali, že se dalších 15 až 20 tisíc fanoušků bude zdržovat před stadionem.

V posledních letech se stalo terčem teroristických útoků hned několik hudebních vystoupení. V roce 2015 zaútočili teroristé Islámského státu na pařížské divadlo Bataclan, kde zabili nejméně 130 lidí. O dva roky později spáchal Brit lybijského původu Salmán Abádí sebevražedný bombový útok na koncertě zpěvačky Ariany Grande v anglickém Manchesteru. Odpálení vlastnoručně vyrobené výbušniny nepřežilo 22 lidí včetně dětí.

Teroristická organizace Islámský stát stojí i za březnovým útokem v moskevské hale Crocus. Ozbrojenci zaútočili na návštěvníky koncertu, přičemž zabili nejméně 140 lidí. Střelba si také vyžádala přes sto zraněných.