Podle italských médií mladík i jeho rodina ignorovali značenou trasu, obešli turniket pro návštěvníky a procházeli se po trase, kde je turistům vstup zakázán. 

Zasahoval i vrtulník

Podle serveru Sky News se pak pokusil pořídit si selfie na vrcholu sopky s výhledem na město Neapol, při focení mu však telefon upadl přimo do nitra vulkánu. Mladík vzápětí do jícnu spadl také.

V Kyrgyzstánu není tání ledovců nic zvláštního. Jde ovšem o velmi nebezpečný úkaz.
Britský turista natočil sesuv ledovce v Kyrgyzstánu. Vyvázl o kousek

Muž se sesunul do hloubky několika metrů a na jeho vysvobození musel být přivolán záchranný vrtulník, policie i místní průvodci. K mladému Američanovi nakonec slanili a vytáhli ho zpět. Utrpěl lehčí zranění, zejména řezné rány a pohmožděniny na rukou a zádech.

Turista, stejně jako tři rodinní příslušníci, kteří ho doprovázeli, nyní čelí obvinění z trestného činu.

Pohled na sopku Vesuv z dronu:

Zdroj: Youtube

Smrtící selfie

Selfies se staly součástí každodenního života mnoha z nás. O čem se však tolik nemluví, je fakt, že mohou být i pořádně nebezpečné, píše server Unilad. Podle celosvětové studie, zveřejněné v roce 2018, zemřelo při jejich pořizování mezi lety 2011 až 2017 až 259 lidí. 

Tato úmrtí se udála při 137 různých incidentech. Průměrný věk zemřelých byl přibližně 23 let. Tolik bylo i mladíkovi, který nyní spadl do Vesuvu.

Téměř tři čtvrtiny úmrtí tvořili muži, přičemž mezi nejčastější příčiny smrti patřily dopravní nehody, utonutí a pády.

Studie, kterou provedla americká Národní lékařská knihovna, také ukázala, že počet úmrtí v souvislosti se smrtícími selfie roste, přičemž v roce 2011 byla hlášena pouze tři taková úmrtí, zatímco v roce 2016 jich bylo 98.

Nebezpečí selfie se podhodnocuje

Studie byla sestavena na základě komplexní analýzy zpráv s použitím vyhledávacích výrazů, jako jsou „selfie deaths“, „selfie accidents“ a „killfie“ (vše výrazy pro autoportréty, při kterých dotyčný přišel o život).

Cennou přírodu na vrcholu Králického Sněžníku chrání před neukázněnými turisty plot.
Ochranáři instalovali na vrcholu Králického Sněžníku plot. Turistů už je moc

Výzkumníci tvrdí, že předchozí studie o úmrtích způsobených selfie neposkytovaly přesné výsledky, protože sestavovaly pouze zjištění ze zdrojů, jako je Twitter a Wikipedie. Studie však také naznačuje, že skutečný počet lidí, kteří zemřeli při pořizování selfie, může být mnohem vyšší.

„Domníváme se, že úmrtí při pořizování selfie jsou podceňována a že je třeba se skutečným problémem zabývat. Například některé dopravní nehody při pózování pro selfie jsou hlášeny jako úmrtí v důsledku dopravní nehody. Skutečný rozsah problému je tak podhodnocen. Je proto důležité posoudit skutečnou zátěž, příčiny a důvody úmrtí v důsledku selfie, aby bylo možné provést odpovídající zásahy,“ píší autoři ve studii.

Italský Vesuv je odborníky považován za jednu z nejnebezpečnějších sopek na světě, v jejíž nebezpečné zóně žije asi 600 tisíc obyvatel.

Případná erupce by měla dopad i na tři miliony lidí v oblasti Neapole.

Její erupce v roce 79 n. l. pohřbila města Pompeje a Herkulaneum pod nánosy sopečného popela a kamení.

Vesuv zůstává jedinou sopkou nacházející se na evropské pevnině, která vybuchla za posledních 100 let.

Po erupci v roce 1913 zůstal Vesuv aktivní až do roku 1944.

Kráter sopky má průměr 450 metrů a hloubku 300 metrů. Nejvyšší vrchol Vesuvu měří 1 277 metrů.