Krušné hory tvořily po mnoho století jeden region. A to přesto, že byly historickou hranicí mezi Saskem a Českým královstvím. Na obou stranách hranice se ale staly místem, na němž stálo bohatství panovníků. Jsou totiž protkány ložisky množství nerostů. Zlatem, stříbrem či mědí počínaje a uhlím, uranem, rádiem a dnes tak často skloňovaným lithiem nekonče.

Téměř třetina obyvatel Saska chce volit Alternativu pro Německo: 

Séf saské AfD Jörg Urban
Populistická AfD v Německu dál posiluje. V Sasku míří za jasným vítězstvím

Dnes je hornický region zapsán na seznamu UNESCO. Na saské straně byl centrem těžby Freiberg, v době své největší slávy druhé největší město Saska a základ bohatství mocného královského rodu Wettinů. Ti spojili vládu nad Saskem s polským královským titulem a byli pak jedním z nejmocnějších rodů v Evropě. V Sasku jako králové vládli Wettinové titulárně až do roku 1918.

A do tohoto rodu se mimo jiné počítá i nedávno zemřelá britská královna Alžběta II. či současní panovníci Belgie. Nebýt bohatství stříbrných dolů ve Freibergu, možná by žádná Alžběta královnou Spojeného království nebyla.

Stříbrná doba 

Největšího rozmachu dosáhla tamní těžba stříbra v šestnáctém století, tedy v době, kdy na český trůn usedli první Habsburkové. Zároveň začínala v Německu přicházet ke slovu reformace, která v části země, kde zvítězila, změnila mnohé. Dodnes mimořádně zachovalý Freiberg, bohaté goticko-renesanční město, jež bylo v šestnáctém století plné umělců evropského formátu, je toho zářívým příkladem.

Co se děje v Německu.Zdroj: Deník

Jednou z nejslavnějších staveb Freibergu je Dóm Panny Marie vybudovaný na přelomu patnáctého a šestnáctého století. Pýchou tohoto kostela jsou však i o téměř tři století starší dřevěná sousoší Ukřižování či Zlatá brána pocházející z obdobného období. Vedle skvostů renesančního umění se na místě nachází i obdivovaná Tulipánová kazatelna a honosná hrobka rodu Wettinů, které vévodí obří náhrobek Mořice Saského

Nejsilnější stranou v Rakousku jsou podle průzkumů krajně pravicoví Svobodní:

Šéf rakouských Svobodných Herbert Kickl
Nejsilnější strana v Rakousku? Krajně pravicoví Svobodní, překvapil průzkum

Kousek od dómu je zámek a nachází se tam i mnoho dalších kostelů, měšťanských domů či krásná náměstí. Na mnoha místech se setkáte s postavami a symboly horníků, ve Freibergu ostatně dodnes funguje nejstarší hornická škola na světě. Délka štol činí přibližně 80 kilometrů, některé z nich jsou přístupné.

Krásné čtyřicetitisícové město má ovšem komplikované obyvatele. Už v roce 2019 tu místní volby vyhrála extremistická Alternativa pro Německo. Ostatně, podobný osud nejspíš letos čeká celé Sasko…

U sousedůU sousedůZdroj: Deník

Rubrika U sousedů

V dnešní době víme často mnohem více o tom, co se děje na druhém konci světa, než co se děje těsně u našich hranic, v sousedních zemích České republiky. Proto jsme se rozhodli vám odlehčenou formou přinášet na tomto místě každou neděli zprávy o tom, co se děje „u sousedů“, tedy na Slovensku, v PolskuNěmecku a Rakousku.

Informovat vás budou lidé, kteří buď v daných zemích žijí, jako je Eliška Gáfriková na Slovensku, Martin Kratochvíl v Polsku, nebo působí u hranic, jako Alexandr Vanžura v Děčíně, nebo Iva Haghofer u rakouských hranic na jižní Moravě. Za inspiraci k vzniku rubriky děkujeme panu Vladimíru Majerovi. Občas přispěji středoevropským pohledem do rubriky i já, evropský editor Luboš Palata.

Přejeme hezké nedělní počtení.