Slovenské národní povstání, které vypuklo 29. srpna 1944, bylo nejvýraznějším aktem odporu Slováků vůči nacismu a režimu Slovenského státu za druhé světové války. Před několika dny ovšem jeho výročí posloužilo jako ukázka rozdělenosti slovenské politické scény i společnosti. 

Robert Fico (vpravo) chce v případě vítězství v parlamentních volbách povolit plošné střílení medvědů
Medvědi se stali volebním trhákem Slovenska. Ficův Směr je chce střílet

Nejvyšší ústavní činitelé, včetně prezidentky Zuzany Čaputové a pozvaných zástupců 35 diplomatických misí na Slovensku (s výjimkou Ruska a Běloruska), položili věnce v Banské Bystrici, městě, které bylo srdcem povstání a v současnosti jej zde připomíná muzeum. Veřejných oslav se představitelé země neúčastnili, věnce položili dříve a následně byli hosty speciálního galavečera pro zvané. Vysvětlili to tím, že nechtěli poskytnout prostor pro narušitele a zajistit tak důstojnou podobu oslav.

Jejich formu účasti na výročí kritizoval předseda strany Smer a bývalý premiér Robert Fico. Jeho strana stejně jako loni zorganizovala vlastní oslavy ve Zvolenu. Tehdy pozvala navzdory ruské agresi na Ukrajině ruského velvyslance. I letošní akci provázela řada kontroverzí. 

Fašisti a antifašisti

Smer ji pořádal společně se Slovenským svazem protifašistických bojovníků. Tato organizace ale v poslední době čelí kritice.

U sousedů - SlovenskoZdroj: Deník„Na oslavách ve Zvolenu byli i členové strany Republika (nacionalistické hnutí, jehož členy jsou mnozí bývalí členové strany Kotlebovci - ĽSNS, krajně pravicového nacionalistického uskupení, pozn. red.). Svaz je kritizovaný pro sbližování s Republikou. Někteří jeho členové to považují za poskvrnění historie svazu a zneuctění antifašistické tradice,“ uvedl slovenský deník Pravda.

Kontroverze vyvolala například přítomnost člena Republiky Miroslava Suji. Ten si na kabát připnul vyznamenání, které ale, jak se ukázalo, koupil na internetu. 

Z falešných vyznamenání politika Miroslava Suji si dělal legraci například slovenský satirický profil Zomri:

V úvodu akce ve Zvolenu dav skandoval ‚Ať žije Fico'. Následně s projevy vystoupili členové jeho strany, s protiukrajinskými a protiamerickými hesly. „Na náměstí vlály i vlajky Sovětského svazu,“ nastínila slovenská televize TA3

Napadení novinářů

Na internetu například koloval projev Ľuboše Blahy ze Smeru. „Máme tady liberální fašismus a musíme ho porazit. Klíčovou roli ve Slovenském národním povstání sehráli komunisti. Ďekujeme soudruzi, děkujeme. Tehdy nás okupovali Němci, dnes nás okupují Američané,“ prohlásil mimo jiné. Rovněž provolával hanbu prezidentce Čaputové.

Lidé na akci následně napadli novináře, kterým bránili natáčet. Video sdílel například server Refresher.

Poslanec Obyčejných lidí (OLaNO) György Gyimesi chce výrazně ovlivnit směřování Slovenska
Na jihu Slovenska hrozí politické zemětřesení. K moci se tu dere malý Orbán

Oslavy Smeru kritizovali jak představitelé současných vládních stran, tak například kandidát na post prezidenta a bývalý ministr zahraničí Ivan Korčok. „Bylo to cynické politické zneužití svátku,“ uvedl pro televizi TA3

Rubrika U sousedů

U sousedů. Přečtěte si, co se děje v Německu, Rakousku, Slovensku a Polsku.Zdroj: DeníkV dnešní době víme často mnohem více o tom, co se děje na druhém konci světa, než co se děje těsně u našich hranic, v sousedních zemích České republiky. Proto jsme se rozhodli vám odlehčenou formou přinášet na tomto místě každou neděli zprávy o tom, co se děje „u sousedů“, tedy na Slovensku, v PolskuNěmecku a Rakousku.

Informovat vás budou lidé, kteří buď v daných zemích žijí, jako je Eliška Gáfriková na Slovensku, Martin Kratochvíl v Polsku, nebo působí u hranic, jako Alexandr Vanžura v Děčíně, nebo Iva Haghofer u rakouských hranic na jižní Moravě. Za inspiraci k vzniku rubriky děkujeme panu Vladimíru Majerovi. Občas přispěji středoevropským pohledem do rubriky i já, evropský editor Luboš Palata.

Přejeme hezké nedělní počtení.