Ve velkých zbrojních dodávkách těžkých zbraní pokračuje, v minulých dnech uzavřela Ukrajina kontrakt na dodávku padesáti polských samohybných houfnic Krab. A pokud jde o členství Ukrajiny v Evropské unii, nemá Kyjev v současnosti většího zastánce, než je právě Polsko.

„Věřím, že díky tomu dobru, těm navázaným přátelstvím mezi miliony Poláků a Ukrajinců budeme dobrými sousedy už navždy,“ uvedl ve svém květnovém vystoupení v ukrajinském parlamentu polský prezident Andrzej Duda, který byl přijat v Kyjevě nadšenými ovacemi.

Dva Britové a Maročan, kteří byli separatisty odsouzeni k trestu smrti za boj v ukrajinských řadách
Politický proces, tvrdí Západ. Kdo jsou Britové odsouzení k trestu smrti

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při této příležitosti slíbil, že faktické postavení občanů, které dalo Polsko ukrajinským utečencům, dostanou symbolicky i Poláci na Ukrajině. „Přijetí podobného zákona na Ukrajině by bylo vhodným gestem. Nedej Bože, aby polští občané někdy potřebovali všechna ta privilegia v takových podmínkách, v podmínkách války. Projevme však tímto způsobem vděčnost a úctu,“ vyzval. Před několika dny se pak obě země dohodly na společných kontrolách na hranici, aby se na nich výrazně zrychlil provoz.

Ruské dezinformace

Nebylo tomu tak vždy. Část polsko-ukrajinské historie byla ve 20. století velmi krvavá. Ještě před několika lety přijal polský Sejm usnesení o „genocidě Poláků Ukrajinci“ na Volyni v roce 1943. V roce 1939 a znovu v roce 1945 Stalin anektoval východní polovinu Polska a vyhnal z ní miliony Poláků. Území včetně historického Lvova je nyní částí Ukrajiny.

Toho se snaží využít ruská strana k obviňování Polska ze záměrů anektovat zpět západní část Ukrajiny, nebo dokonce Ukrajinu celou. „Lze pozorovat snahy o vražení klínu mezi Polsko a Ukrajinu, třeba pomocí konspirací o polské anexi Lvova,“ uvádí Samuel Ramani z Oxfordské univerzity. Rusko pro své dezinformační cíle používá i ochotné západní „odborníky“.

Americký politolog Rafael Ordukhanyan na ruských propagadistických webových serverech například tvrdil, že Polsko připravuje anexi spolu s Rumuny a Ukrajinci se jí nebrání.