Problém je, že Moskva svým uznáním separatistických útvarů na východě Ukrajiny porušila mezinárodní právo, Minské dohody, územní svrchovanost Ukrajiny, ale válku proti Ukrajině alespoň prozatím nezačala. Proto, jak prohlásil i britský premiér Boris Johnson, nejsilnější sankce se zatím „nechávají v záloze“.

Zelená pro Evropu.Zelená pro Evropu.Zdroj: DeníkPodobně se k tomu staví i státy EU. Německo samo učinilo gesto, když přerušilo proces „certifikace“ plynovodu Nord Stream 2. „Bez ukončení tohoto procesu nemůže být plynovod zprovozněn,“ uvedl kancléř Olaf Scholz, podle něhož Rusko uznáním separatistických enkláv „překročilo červenou čáru“.

Je však otázkou, zda to bude definitivní, nebo zda bude plynovod časem, až se situace uklidní, nakonec spuštěn.

Ukrajinští vojáci hlídkující na kontrolním stanovišti u linie dotyku s proruskými separatisty.
Putin chce demilitarizovanou Ukrajinu. Žádá po Kyjevu zřeknutí se vstupu do NATO

Zdroj: DeníkI státy Evropské unie se v úterý jednomyslně shodly na přijetí sankcí proti Rusku kvůli porušení svrchovanosti Ukrajiny. Po jednání ministrů zahraničí členských zemí to řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Na dosavadní sankční seznam podle něj přibudou více než tři stovky poslanců Státní dumy, kteří navrhli uznání nezávislosti separatistických území na východě Ukrajiny.

Sankce postihnou také na dvě desítky dalších činitelů či subjektů. Unie zároveň potrestá ruské banky a omezí přístup ruského režimu na finanční a kapitálový trh unie, uvedl Borrell. Brusel rovněž omezí obchod se zmíněnými regiony Donbasu.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, že reakce Západu na ruské uznání nezávislosti separatistických republik je očekávaná. Moskva je podle něj na sankce uvalované Západem zvyklá, napsala agentura Reuters.