Atentát na slovenského premiéra Roberta Fica odsoudil český prezident Petr Pavel. „Útok na Roberta Fica je jednoznačně odsouzeníhodný, ať už byl motivován čímkoliv. Měl by být pro nás varováním, kam až může vést prohlubování nevraživosti a agresivity ve společnosti. Robertu Ficovi přeji, aby z tohoto incidentu vyšel bez následků,“ napsal na síti X (dříve Twitter).

Ve stejném duchu se vyjádřili i další přední čeští politici. Čin je naprosto zaskočil. „Zpráva o postřelení slovenského premiéra Roberta Fica je šokující. Přeji panu premiérovi, ať je co nejdříve v pořádku. Násilí nesmíme tolerovat, nesmí mít ve společnosti místo,“ napsal premiér Petr Fiala (ODS).

Jakákoliv forma politicky motivovaného násilí je naprosto nepřijatelná podle předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09). „Robertu Ficovi přeji brzké uzdravení bez trvalých následků,“ vzkázala na X. 

Zdravotníci převážejí na nosítkách postřeleného předsedy vlády Roberta Fica z helikoptéry do nemocnice v Banské Bystrici.
Útočník na Slovensku postřelil Roberta Fica. Premiéra čeká další operace

Že násilí do politiky nepatří zdůraznil i ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). „Nepatří vlastně vůbec nikam. Útok na slovenského premiéra jednoznačně a důrazně odsuzuji,“ uvedl.

Hrůzný čin odsoudil i ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti). „Útok na slovenského premiéra Roberta Fica mě šokoval. Násilí v politice naprosto odsuzuji. Přeji panu premiérovi hodně sil a brzké uzdravení,“ napsal.

Vyjádřili se i Babiš či Válek

Ve stejném duchu se vyjádřil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). „Útok na slovenského premiéra naprosto odsuzuji a doufám, že bude brzy v pořádku. Násilí a šíření nenávisti do politiky v demokratickém státě prostě nepatří. V žádné formě, protože přispívá k její erozi,“ prohlásil.

Ochranka podpírá slovenského premiéra Roberta Fica krátce po střelbě.
Premiér Fico je po operaci. Jeho stav je velmi vážný, uvedla nemocnice

Zpráva ze Slovenska šokovala také vicepremiéra pro digitalizaci a předsedu Pirátů Ivana Bartoše. „Kategoricky odsuzuji jakékoli násilí. Věřím, že se celá situace co nejdříve vyšetří a premiér Fico bude brzy v pořádku,“ nechal se slyšet .

Že je otřesen, přiznal i bývalý premiér a lídr opozice Andrej Babiš (ANO). Ten s Ficem udržuje přátelské vztahy - mimo jiné ho několikrát podpořil v předvolebních kampaních. „Strašné zprávy ze Slovenska. Modlím se za Roberta Fica, hodně sil jemu, všem jeho blízkým i celému Slovensku,“ napsal

Vzkazy z dalších zemí

Zděšeni jsou také zahraniční politici. Premiérovi Ficovi posílají přání brzkého uzdravení. Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové takovéto činy podkopávají demokracii. „Ostře odsuzuji odporný útok na premiéra Roberta Fica. Takové násilné činy nemají v naší společnosti místo a podkopávají demokracii, naše nejcennější společné dobro. Moje myšlenky jsou s premiérem Ficom a jeho rodinou," napsala v anglickém a také slovenském jazyce na síti X předsedkyně.

Zpráva o atentátu šokovala maďarského premiéra Viktora Orbána. „Modleme se za jeho zdraví a brzké uzdravení! Bůh žehnej jemu a jeho zemi!," napsal na síti X.

Stejně tak je z atentátu v šoku i premiér Polska Donald Tusk. „Roberte, mé myšlenky jsou v této velmi těžké chvíli s tebou,“ vzkázal.

Podporu přes sociální síť X poslal na Slovensko i španělský premiér Pedro Sánchez. „Španělsko stojí v této mimořádně těžké době po boku Roberta Fica, jeho rodiny a slovenského lidu. Nic nikdy nemůže ospravedlnit násilí,“ sdělil.

Podporu vyjádřil i Joe Biden

Na pokus o atentát reagoval i německý kancléř Olaf Scholz. Čin označil jako zbabělý. „Násilí nesmí mít v evropské politice místo. V tuto chvíli myslím na Roberta Fica, jeho blízké a občany Slovenska,“ uvedl na sociální síti.

Ze střelby na slovenského premiéra je šokován také generální tajemník Severoatlantické aliance (NATO) Jens Stoltenberg. „Přeji mu hodně síly k brzkému uzdravení. Moje myšlenky jsou s Robertem Ficem, jeho blízkými a lidmi na Slovensku,“ vzkázal.

Podporu premiérovi Ficovi a Slovensku vyjádřil i prezident USA Joe Biden. „Znepokojuje mě zpráva o útoku na slovenského premiéra Roberta Fica. Jill a já se modlíme za rychlé uzdravení a myslíme na jeho rodinu a lidi na Slovensku,“ uvedl Biden v oficiálním prohlášení zverejněném na webových stránkách Bílého domu.