Ten si kromě dvou mrtvých vyžádal podle aktualizovaných informací také šest zraněných, mezi nimiž je i útočník. Podle státního zastupitelství v Itzehoe nic nenasvědčuje teroristickému pozadí útoku. Sütterlinová-Waacková uvedla, že mladé oběti se znaly.

Obě oběti podle mluvčí policie utrpěly bodná zranění, kterým podlehly. Zbraň pachatele kriminalisté zajistili.

Muž během jízdy vlaku ve středu odpoledne zaútočil na několik cestujících. Podle dosavadních informací jde o 33letého Palestince bez státní příslušnosti. Útočník, kterého přemohli svědci, je mezi zraněnými. V době útoku bylo v regionálním vlaku mezi Kielem a Hamburkem kolem 120 cestujících.

Policisté na železničním přejezdu v německém Brokstedtu. Při útoku nožem v regionálním vlaku z Kielu do Hamburku zemřeli dva lidé a dalších pět utrpělo zranění
Muž pobodal ve vlaku na severu Německa sedm lidí. Nejméně dva z nich zemřeli

Podle DPA dnes regionální ministryně vnitra Sütterlinová-Waacková na zvláštním zasedání zemského sněmu řekla, že podezřelý ze spáchání činu ještě ve středu v Kielu navštívil cizinecký úřad. Muž žádal o povolení k pobytu a poté se odebral na úřad evidence obyvatel.

Policie v Itzehoe podle agentury DPA uvedla, že muž byl donedávna v hamburské vazbě kvůli ublížení na těle. Muž byl podle DPA několik let přihlášen k pobytu v Euskirchenu ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko a byl stíhán kvůli několika trestným činům včetně vyhrožování, ublížení na těle, poškození cizí věci, krádeže v obchodě a sexuálního obtěžování. Podle deníku Bild se tyto skutky staly mezi roky 2015 a 2020 v Euskirchenu, Bonnu, Bad Münstereifelu a Kolíně nad Rýnem.

Státní zástupce Carsten Ohlrogge později na tiskové konferenci potvrdil, že úřady muže nepovažovaly za intenzivního pachatele trestných činů, i když už byl třikrát trestán. Sütterlinová-Waacková poznamenala, že kolem jeho posledního činu panuje nadále mnoho nejasností. Výsledky výslechu ještě nejsou k dispozici, takže okolnosti jsou nejasné a k motivu nelze nic říct, podotkla.

Kostel - Ilustrační foto
Muž útočil v kostelech na jihu Španělska. Zemřel jeden člověk

Sütterlinová-Waacková řekla, že vyšetřovaný do Německa poprvé přicestoval v roce 2014 a v roce 2017 mu byla poskytnuta takzvaná subsidiární, tedy časově omezená ochrana. V listopadu 2021 pak bylo zahájeno řízení k jejímu obnovení. V létě 2021 se podle místních úřadů přestěhoval do Kielu, kde žil v obecní ubytovně, ale brzy tam měl zákaz vstupu. Ve vyšetřovací vazbě v Hamburku byl od loňského 21. ledna do minulého čtvrtka.

V průběhu dneška se upřesňovaly také některé informace k obětem. Například ještě ráno Sütterlinová-Waacková uváděla, že mrtvé dívce bylo 16 let. O jednoho dolů byl upraven také počet zraněných. Tři lidé jsou ještě v nemocnici, dva z nich jsou po operaci. Další dva cestující už byli z nemocnice propuštěni, stejně jako podezřelý, který je opět ve vazbě.