Konkrétní motiv útočníka je zatím neznámý, stanice BFM TV s odvoláním na nejmenovaný zdroj tvrdí, že vykřikoval „Alláhu akbar“ (arabsky Bůh je veliký). Podle informací francouzských médií byl mladík patrně čečenského původu pod dlouhodobým policejním dohledem, jako akutní riziko jej však policie nevyhodnotila.

Arras leží v severofrancouzském departementu Pas-de-Calais nedaleko hranic s Belgií. S odvoláním na policejní zdroj BFM TV uvádí, že podezřelému muži je kolem 20 let a jde o bývalého studenta školy. Policie vyslýchá také sedm dalších lidí včetně mladšího bratra a sestry podezřelého. Případem se začala zabývat Francouzská protiteroristická prokuratura (PNAT).

Střelba v Rotterdamu si vyžádala několik mrtvých
Střelba v Rotterdamu si vyžádala nejméně tři oběti. Motiv útočníka není znám

„Zabitý učitel se snažil bránit ostatní a bezpochyby zachránil řadu životů,“ prohlásil Macron, který přijel na místo několik hodin po útoku. „Hrůze islamistického teroru“ musí Francie čelit jednotně, prohlásil prezident. Bez dalších podrobností zmínil, že policie na jiném místě země překazila jiný pokus o útok. Soustrast obětem a jejich blízkým vyjádřili také další přední francouzští politici, poslanci drželi v parlamentu minutu ticha.

Ministr vnitra Darmanin po večerním zasedání bezpečnostní rady v televizi TF1 uvedl, že země přechází na nejvyšší stupeň varování před terorismem. To umožní úřadům přijímat mimořádná opatření a lépe chránit například veřejné budovy.

Potenciálně nebezpečná osoba 

Podle médií byl mladík kvůli své radikalizaci zařazen mezi osoby, které policie sleduje jako potenciálně nebezpečné. Den před útokem jej podle AFP policisté kontrolovali, nezjistili ale nic podezřelého.

Útočníka podle listu Libération zachycuje video na školním dvoře kolem 11. hodiny dopolední, očividně při vyostřeném rozhovoru. Jiné video ukazuje, jak se útočníka snaží dostat pod kontrolu několik osob. Jeden z mužů svírá židli, pomocí níž si od agresora snaží udržet odstup, muž ho však povalí na zem a napadá jej.

List Libération hovořil s žáky, kteří byli přímými svědky útoku. „Odcházeli jsme ze třídy do jídelny, když jsme viděli, jak chlap se dvěma noži napadá učitele, ten na sobě měl krev. Snažil se ho uklidnit a chránit nás. Řekl nám, ať odejdeme, moc jsme tomu nerozuměli, ale běželi jsme pryč,“ uvedl jeden z nich.

Na chodbách školy se s útočníkem setkal také učitel filozofie Martin Doussau: „Zeptal se mě, jestli jsem učitel dějepisu, mám dojem, že ho hledal. Zabarikádoval jsem se a pak už jsem viděl jen příjezd bezpečnostních složek a zatčení“.

Noční střelba v Bratislavě
Střelba v Bratislavě: Útočník zranil čtyři lidi, policie jej zastřelila

Ačkoli úřady nepotvrdily, že šlo o nábožensky motivovaný útok, francouzská nevládní organizace Action Droits des Musulmans (Akce práva muslimů) na svém profilu na síti X incident odsoudila a vyjádřila „hlubokou soustrast obětem i pedagogickému sboru“.